Remiză la Sibiu

FC Argeș a plecat cu un punct din deplasarea de sâmbătă, de la Sibiu, după ce a remizat, 1-1, cu FC Hermannstadt, în runda cu numărul 24 din Superliga Superbet.

Piteștenii au început bine partida și au deschis scorul în minutul 16 prin Arnold Garita. Vârful  camerunez a ridiculizat trei adversari, a pătruns în careu și a marcat cu un șut la colțul lung! Contrar cursului jocului, ardelenii au restabilit egalitatea în ultimul minut al primei reprize dintr-un penalty. Portarul George Micle a întârziat o degajare, a lovit mingea, însă l-a călcat involuntar pe Bărbuț. După ce a consultat VAR-ul, centralul Andrei Antonie a dictat lovitură de la 11 m, transformată de Daniel Paraschiv. Repriza secundă a fost una de luptă din cauza ninsorii abundente care s-a pornit din senin. Piteștiul putea trece în avantaj la zece minute după pauză, însă șutul lui Bassong a lovit transversala! Tîrcoveanu a fost și el foarte aproape de a da lovitura pe final, însă șutul său a fost scos in extremis de Letica. Cu această remiză, FC Argeș a ajuns la 25 puncte, însă rămâne tot pe locul 13, primul care asigură prezența la baraj.

FC Hermannstadt – FC Argeș 1-1(1-1) Au marcat: Paraschiv(min.45 pen.) / Garita(min.16)

FC HERMANNSTADT: Letica – Medina, Ene, Bejan, Butean – Petrescu, Mino Sota, Biceanu(min.68 Limaj) – Bărbuț(min.46 Balaure), Paraschiv, Popescu(min.81 Oroian)
Rezerve neutilizate: Muțiu, Antoche, Issah, Iancu, Buhăcianu, Babic
Absenți: Opruț (suspendat), I. Stoica, Alhassan (accidentați)
Antrenor: Marius Măldărășanu

FC ARGEȘ: Micle -Tofan, Zebic, Constantin, Rizzi – Meza Colli, Njike(min.79 Tîrcoveanu) – Jakolis(min.87 Turda), Bassong, Bertrand(min.46 Calcan) – Garita
Rezerve neutilizate: Straton, Dobrosavlevici, Hanne, Croitoru, Mimito Biai, Brendon

Absent: Șerban(accidentat)
Antrenor: Constantin Schumacher

Stadion: Municipal (Sibiu); Spectatori: 5.000
Arbitru: Antonie Andrei (Bucureşti) / A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare), A2: Marchidanu Marius Cristian (Brăila) / Arbitru VAR: Coza Ionuţ (Cernica), Arbitru AVAR: Vodă Alexandru (Alba Iulia)

Observator joc: Nicolae Boaru

Observator arbitri: Teodora Albon

Cartonașe galbene: Petrescu / Zebic, Micle, Calcan

Livetext:

min.1: A început partida

min.15: Bărbuț centrează în careu, iar Petrescu reia cu capul pe lângă poartă

min.16: 0-1! Goool FC Argeș! Garita primește o pasă în adâncime, driblează trei adversari, pătrunde în careu și îl învinge pe Letica cu un șut la colțul lung!

min.27: Centrare în careu de pe dreapta, însă Paraschiv trimite peste poartă

min.38: Zebic este avertizat cu un galben pentru un fault la jumătatea terenului

min.45: Centralul Andrei Antonie verifică VAR-ul după ce portarul George Micle a vrut să degajeze, a lovit târziu balonul, însă l-a călcat involuntar pe Bărbuț. După ce a analizat faza, cavalerul fluierului acordă cartonaș galben pentru Micle și penalty pentru sibieni!

min.45+2: 1-1! Daniel Paraschiv transformă lovitura de pedeapsă și restabilește egalitatea!

min.45+3: Se termină prima repriză. Cele două echipe intră la cabine la egalitate după reușitele lui Garita și Paraschiv

min.46: Prima schimbare la FC Argeș. A ieșit Bertrand, a intrat Calcan

min.46: Prima înlocuire și la Sibiu. A ieșit Bărbuț, a intrat Balaure

min.46: A început repriza secundă

min.54: Calcan șutează puternic din interiorul careului, însă Letica respinge

min.56: Bassong trimite în transversală din preajma careului de 16 m!

min.90: Tîrcoveanu trage la poartă de la 16 m, însă Letica respinge în corner

min.90+6: Se termină partida. Hermannstadt și FC Argeș încheie la egalitate, 1-1, rezultat în urma căruia echipa noastră rămâne pe locul 13, cu 25 de puncte, acumulate în 24 de etape.

sursa rezumat: Prima Sport