Înfrângere dureroasă în Bănie!

FC Argeș și-a redus simțitor șansele de a mai prinde un loc de baraj după încă un pas greșit făcut în lupta pentru supraviețuire. Piteștenii au cedat, scor 1-2, în disputa de duminică seară, din Bănie, din runda cu numărul 8 a play-out-ului Superligii, iar speranțele de menținere în primul eșalon atârnă acum de un fir de ață.

Oltenii au început în forță partida și au deschis scorul după 13 minute, Chițu învingându-l pe Straton cu un șut din interiorul careului. Același Chițu a mai punctat încă o dată în minutul 31, iar misiunea alb-violeților devenea din ce în ce mai grea. Pe finalul primei reprize, Chițu a fost aproape de a realiza hattrick-ul, însă balonul a trecut peste transversală. După pauză, Argeșul a încercat să reducă din handicap, Garita fiind foarte aproape să marcheze cu călcâiul. Oltenii puteau face 3-0, însă Straton l-a blocat in extremis pe Albu. Piteștiul a redus din diferență în minutul 59, Zebic trimițând cu capul în plasă din centrarea lui Calcan. Cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar, oltenii puteau rămâne în inferioritate numerică. Centralul Marian Barbu i-a arătat cartonașul roșu lui Henriques pentru un fault, însă după ce a mers la monitorul VAR, acesta a revenit asupra deciziei. Pe final, Chițu a fost aproape să facă ”tripla”, însă a nimerit bara transversală. În prelungirile partidei, Grigore Turda a văzut cartonașul roșu pentru un fault asupra lui Bauza și nu va evolua la ultimul meci din play-out. Pentru a evita retrogradarea directă, FC Argeș are nevoie de o victorie cu Petrolul Ploiești, dar și de un pas greșit al Chindiei cu FC Voluntari.

Superliga Superbet, Sezonul 2022-2023, Play-out, Etapa 8

FCU Craiova – FC Argeș 2-1(2-0)

Au marcat: Chițu(min.13, 31) / Zebic(min.59)

FCU CRAIOVA: Popa – Negru, Duarte, Henriques(min.88 Sidibe), Mascarenhas – Albu, Achim – Baeten(min.46 Bahassa), Bauza, Ganea(min.83 Van Durmen) – Chițu
Rezerve neutilizate: Gurău, Ciobanu, Asamoah, Piccolomo, Ibrahim, Blănuță
ABSENȚI: Al. Vodă (accidentat)
ANTRENOR: Nicolo Napoli

FC ARGEȘ: Straton – Jakolis, Turda, Brendon(min.79 Koubemba), Rizzi – Mimito Biai(min.46 Pîrvu), Zebic – Crețu(min.46 Jobello), Calcan, Bertrand(min.46 Bassong) – Garita
Rezerve neutilizate: Micle, Meza Colli, Hanne, Dobrosavlevici, Moisie
ABSENȚI: Tofan (accidentat)
ANTRENOR: Bogdan Vintilă

Cartonașe galbene: Baeten, Duarte, Mascarenhas / Brendon, Zebic, Vintilă, Calcan

Cartonașe roșii: Turda(min.90+6)

Stadion: ”Complex Sportiv Craiova”
Arbitru: Marian Barbu(Făgăraş) / A1: Mihai Marica(Bistriţa), A2: Stelian Slabu (Braşov) / Arbitru VAR: Istvan Kovacs(Carei), Arbitru AVAR: Alexandru Cerei(Cluj-Napoca)

Observator joc: Romulus Gabor

Observator arbitri: Cristian Nica

Livetext:

min.1: A început partida

min.3: Calcan șutează de la 20 m, însă Popa reține fără emoții

min.13: 1-0! Chițu primește o pasă de la Bauza, pătrunde în careu, trage la poartă și trimite în plasă!

min.18: Brendon este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault

min.21: Baeten trimite pe lângă poartă de la marginea careului

min.31: 2-0! Ganea îi pasează lui Chițu, acesta pătrunde în careu și trimite în plasă cu un șut la

colțul lung!

min.39: Chițu șutează cu stângul din interiorul careului, dar balonul trece peste

min.45: Baeten este avertizat cu un galben pentru un fault asupra lui Zebic

min.45+2: Se termină prima repriză. FCU Craiova intră la cabine cu un avantaj de două goluri

min.46: Schimbare la FCU Craiova. A ieșit Baeten, a intrat Bahassa

min.46: Triplă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Bertrandt, Crețu, Mimito Biai, au intrat Bassong, Pîrvu, Jobello

min.46: A început repriza secundă

min.51: Jobello combină cu Garita, iar acesta reia cu călcâiul pe lângă poartă!

min.53: Albu rămâne singur cu Straton, însă portarul piteștean respinge!

min.58: 2-1 Calcan execută o lovitură de colț, iar Zebic trimite cu capul în plasă!

min.61: Jakolis centrează în careu, iar Garita reia cu capul peste poartă

min.70: Rizzi centrează în fața porții, însă nici un piteștean nu este în zonă să împingă balonul în plasă!

min.74: Zebic este avertizat cu un galben pentru un fault asupra lui Chițu

min.75: Duarte primește și el un galben

min.75: Schimbare la FC Argeș. Iese Brendon, intră Koubemba

min76: Marian Barbu îi arată cartonașul roșu lui Henriques pentru un fault la Jobello, însă revine asupra deciziei, anulând avertismentul, după consultarea VAR. Antrenorul Bogdan Vintilă protestează și încasează și el un avertisment

min.82: Schimbare la FCU Craiova. Iese  Ganea, intra Van Durmen

min.90: De la marginea terenului s-au arătat 6 minute suplimentare

min.90: Chițu lovește transversala cu un șut din interiorul careului

min.90+5: Grigore Turda este eliminat pentru un fault asupra lui Bauza în postura de ultim apărător

min.90+6: Se termină partida. FC Argeș pierde cu FCU Craiova, scor 1-2, iar piteștenii rămân pe locul 9 al play-out-ului, cu 21 de puncte, poziție direct retrogradabilă.

sursa rezumat: Prima Sport