A doua înfrângere consecutivă în play-out

FC Argeș continuă seria rezultatelor negative și a evoluțiilor dezamăgitoare din acest sezon competiţional. Echipa pregătită Eugen Neagoe a înregistrat a doua înfrângere consecutivă în play-out, după ce a pierdut la limită, 0-1, confruntarea de sâmbătă, din deplasare, cu Unirea Dej, formație care păstrează în continuare șanse de a rămâne și în sezonul viitor în liga secundă. foto: Riti Jozsef

Amenințați de retrogradare, ardelenii au încercat să pună presiune pe echipa noastră încă din startul meciului. Cu zece minute înainte de finalul primei reprize, Dejul putea deschide scorul, însă Straton a reușit să respingă șutul lui Alexandru Pop. După revenirea de la cabine, Argeșul a avut ocazia să deblocheze tabela, însă Buhăcianu nu a reușit să trimită în plasă centrarea lui Borța. Zece minute mai târziu, Rusu a încercat să înscrie printr-o execuție spectaculoasă, blocată însă de un fundaș dejean. Nici Balaur nu a avut mai mult noroc, șutul piteșteanului fiind respins de portarul Moroz. Unirea Dej a deschis scorul cu aproape 25 de minute înainte de final, Hofman trimițând cu capul în plasă din centrarea lui Șuteu. În urma acestui rezultat, echipa noastră a coborât pe locul 4 al play-out-ului, cu o zestre de 30 de puncte, cu 7 mai puțin decât CSM Reșița, liderul seriei.

Liga 2 Grupa A, Play-out,  Etapa 5

Unirea Dej – FC Argeș 1-0(0-0)

A marcat: Hofman(68)

Unirea Dej: Moroz – D.Pop, Kereki(cpt.), Chira, Șuteu- A.Pop(min.88 A.Dulca), A. Ciuciulete(min.56 Telcean), Stancovici, Hofman – Blaj(min.88 A. Militaru), Bîrnoi(min.59 Golda)

Rezerve neutilizate: R.Rop, Roș, Pruteanu, Manole, Călugăr

Antrenor: Dragoș Militaru

FC Argeș: Straton – Balaur(min.71 Adelin Mircea), Orozco, Tudose – Tofan(cpt.) (min.46 Șerban), Dinoci(min.65 Pîrvu), Boboc(min.46 Buhăcianu), Borța – Petrescu, Rădescu, Rusu

Rezerve neutilizate: Micle – Stoica, Dulcea, R. Ciuciulete, Angelov
Antrenor: Eugen Neagoe

Cartonașe galbene: Blaj, Golda, Moroz / Petrescu

Stadion: Municipal (Dej)
Arbitru: Dan Ștefan Buzărnescu (Craiova). Arbitri asistenți: Casian Băla (Arad) și Ioan Daniel Humiţa (Armeniş – Caraş Severin)

Delegat joc: Cristian Petrean(Hunedoara); Observator arbitri: Iulian Spătaru(Timișoara)

min.42: Petrescu șutează peste poartă din lovitură liberă de la 35 m

min.45+1: Se termină prima repriză. Cele două echipe intră la cabine la egalitate

min.46: A început partea secundă a meciului

min.46: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Boboc și Tofan, au intrat Buhăcianu și Șerban

min.48: Borța centrează în careu, însă Buhăcianu nu reușește să trimită în poartă din câțiva metri

min.54: Prima schimbare la Unirea Dej. A ieșit Aurelian Ciuciulete,  a intrat Telcean

min.57: Blaj este avertizat cu un cartonaș galben pentru un henț

min.58: Petrescu centrează în careu, Rusu reia din „foarfecă”, însă un fundaș ardelean respinge balonul

min.59: A doua înlocuire la gazde. A ieșit Birnoi, a intrat Golda

min.62: Balaur trage de la 20 m, însă Moroz respinge

min.65: A treia înlocuire la FC Argeș. A ieșit Dinoci,  a intrat Pîrvu

min.68: 1-0! Șuteu centrează în careu, iar Hofman trimite cu capul în plasă!

min.71: A patra schimbare la echipa noastră. A ieșit Balaur, a intrat Adelin Mircea

min.73: Petrescu primește un cartonaș galben pentru un fault

min.75: Golda încasează un avertisment pentru un fault

min.88: Dublă schimbare la gazde. Au ieșit Blaj și Adrian Pop, au intrat Alexandru Militaru și Alexandru Dulca

min.90: De la marginea terenului s-au arătat 4 minute suplimentare

min.90+4: Se termină partida. FC Argeș pierde la limită, 0-1, partida cu Unirea Dej, rezultat în urma căruia echipa noastră coboară pe locul 4, cu o zestre de 30 de puncte. A fost a doua înfrângere consecutivă în play-out pentru alb-violeți. Următorul meci al echipei noastre este programat vineri, 3 mai 2024, de la ora 11.00, pe stadionul Orășenesc din Mioveni, adversar urmând a fi CSC Dumbrăvița.