Debut cu stângul în play-out

FC Argeș a început cu stângul play-out-ul și a ajuns la 15 meciuri consecutive fără victorie. La debutul lui Bogdan Argeș Vintilă pe banca tehnică, alb-violeții au cedat cu 0-2, în confruntarea de luni seară, din deplasare, cu Universitatea Cluj.

Ardelenii au început mai bine partida, însă Micle a reușit să blocheze șutul lui Filip. Replica piteștenilor a venit prin Calcan, dar portarul Gorcea a fost la post. Clujenii au continuat să pună presiune pe adversar, dar Micle a parat șutul lui Remacle rămas singur cu goalkeeperul argeșean. Universitatea a deschis scorul în minutul 45 prin Remacle după o acțiune în care Chipciu a făcut șah-mat defensiva echipei din Trivale. După pauză, Universitatea Cluj și-a trecut în cont două mari ocazii de gol prin Thiam, dintre care una singur cu portarul. FC Argeș a avut șansa de a restabili egalitatea prin Calcan, însă Gorcea a avut o paradă de excepție. Scorul final a fost stabilit de Tescan, în ultimul minut al partidei, cu un șut din interiorul careului. În urma acestui eșec, Argeșul a coborât pe locul 9 al play-out-ului, cu 14 puncte, poziție direct retrogradabilă.

Superliga Superbet, Sezonul 2022-2023, Play-out, Etapa 1

Universitatea Cluj – FC Argeș 2-0(1-0)

A marcat: Remacle(min.45), Tescan(min.90+5)

Universitatea Cluj: Gorcea – Martic, Pițian, Miron, Chipciu – Remacle(min.81 Goranov), G. Simion, I. Filip(min.81 Oancea), Bic – J. Gomes(min.85 Tescan), Thiam(min.90 Bălan)
Rezerve neutilizate: Iliev, Ispas, Nistor, Fl. Ilie, Haită
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

FC Argeș: Micle – Dobrosavlevici(min.88 Moisie), Turda, M. Constantin(min.74 Brendon), Rizzi(min.74 Jakolis) – Meza Colli, Njike(min.88 Jobello) – Tofan, Calcan, Koubemba(min.62 Hanne) – Garita
Rezerve neutilizate: Straton – Mimito Biai, G. Crețu, Tîrcoveanu
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

Cartonașe galbene: Jakolis

Stadion: Cluj Arena; Spectatori: 6.000

Arbitru: Horia Mladenovici (București) / A1: Radu Ghinguleac (București) / A2: Bogdan Gheorghe (București) / Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs (Carei) / Arbitru AVAR: Vlad Bârleanu (București) / R1: Marius Omuț (Satu Mare)

Observator joc: Nicolae Claudiu Boaru

Observator arbitri: Zoltan Szekely (Baia Mare)

Livetext:

min.1: A început partida

min.3: Filip pătrunde în careu, șutează la poartă, însă Micle respinge

min.24: Calcan trage de la 25 m pe direcția portarului

min.28: Meza Colli trimite de la 30 m peste transversală

min.33: Lovitură de colț pentru U Cluj, iar Marius Constantin respinge cu capul din fața porții

min.37: Micle blochează șutul lui Remacle din 6 m și se opune deschiderii scorului

min.45: 1-0! Remacle deschide scorul cu un șut din interiorul careului în urma unei combinații între Filip și Chipciu!

min.45+2: Se termină prima repriză. U Cluj intră în avantaj la cabine după reușita lui Remacle.

min.46: A început repriza secundă

min.61: Prima schimbare la FC Argeș. A ieșit Koubemba, a intrat Boubacar Hanne

min.62: Thiam trece de doi fundași, trage la poartă, însă Micle reține

min.70: Thiam scapă singur spre poartă, însă Micle îl blochează

min.73: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Marius Constantin și Facundo Rizzi, au intrat Lucas Brendon și Antonio Jakolis

min.77: Calcan trage de 25 m, însă Gorcea se întinde și respinge în corner

min.79: Dublă schimbare la U Cluj. Au ieșit Remacle și Filip, au intrat Goranov și Oancea

min.84: Schimbare la gaze. A ieșit Gomez, a intrat Tescan

min.85: Dublă înlocuire la FC Argeș. Au ieșit Njke și Dobrosavlevici, au intrat Jobello și Moisie

min.90: Înlocuire la U Cluj. A ieșit Thiam, a intrat Bălan

min.90+2: Jakolis este avertizat cu un cartonaș galben

min.90+5: 2-0! Tescan majorează diferența pe tabelă cu un șut de la 10 m!

min.90+6: Se termină partida. FC Argeș pierde la diferență de două goluri partida cu Universitatea Cluj și începe cu stângul play-out-ul.

sursa rezumat: Orange Sport