Remiză echitabilă pe Cluj Arena

FC Argeș și Universitatea Cluj și-au împărțit punctele, după ce au remizat, 1-1, în confruntarea de luni seară, de pe Cluj Arena.                   foto credit: Emanuel Turbuc

Disputa din cadrul rundei cu numărul 18 din Superliga Superbet, a fost una destul de spectaculoasă, cu două goluri, două bare, dar și cu alte ocazii mari de ambele părți. Piteștenii au început mai bine meciul și au deschis scorul în minutul 18, grație reușitei semnate de Arnold Garita. După primirea golului, clujenii au pus presiune pe alb-violeți. Forcingul ardelenilor a dat roade, gazdele lovind de două ori bara, prin Fulop și Filip. Argeșul a avut ocazia de a închide meciul, însă Garita nu a fost inspirat la un contraatac fulger. Universitatea Cluj a restabilit egalitatea cu o jumătate de oră înainte de final prin Remacle. În urma acestui rezultat, FC Argeș ocupă locul 10, cu cele 21 de puncte acumulate. Pentru echipa noastră va urma o pauză de trei săptămâni, prilejuită de Campionatul Mondial. Următorul meci al alb-violeților este programat pe 3 decembrie, pe propriul teren, cu Rapid București.

Universitatea Cluj – FC Argeș 1-1(0-1) Au marcat: Remacle(61) / Garita(18)

Universitatea Cluj: Gorcea – Vlădoiu, Pițian, D. Ispas, Briceag – Simion, I. Filip(min.89 Purece), Ov. Bic(min.46 Remacle) – Chipciu(min.58 Bălan), Thiam, L. Fulop
Rezerve neutilizate: P. Iliev – R. Romeo, Fl. Ilie, Hofman, Horșia
Antrenor: Eugen Neagoe

FC Argeș: Straton(min.46 Greab) – Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Jakolis – Meza Colli, Njike – Al. Ișfan, Calcan(min.62 Marius Constantin), Donisa(min.83 Alceus) – Garita
Rezerve neutilizate: Raynov, I. Șerban, G. Crețu, Bertrand, Celestine, Pîrvu
Antrenor: Constantin Schumacher

Arbitru: Andrei Chivulete (București) / A1: Sebastian Gheorghe (Suceava) / A2: Adrian Vornicu (Iași) / Arbitru VAR: George Rareș Vidican (Satu Mare), Arbitru AVAR: Alexandru Vodă (Alba Iulia) / R1: Szabolcs Kovacs (Satu Mare)

Observator joc: Cătălin Popa(Vaslui)

Observator arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)
Stadion: Cluj Arena

Cartonașe galbene: Bic, Iliev / Dobrosavlevici, Jakolis, Greab

Livetext:

min.1: A început partida

min.3: Thiam șutează la poartă, însă Straton respinge

min.18: 0-1! Gol FC Argeș! Ișfan îl lansează pe Garita care se desprinde de lângă doi adversari și deschide scorul cu un șut plasat!

min.24: Chipciu trage din afara careului, însă Straton respinge

min.27: Thiam trage la poartă, dar Straton respinge balonul în bara laterală

min.30: Thiam păstrunde în careu, dar trage în plasa laterală

min.38: Filip îi pasează lui Lorand Fulop care zguduie transversala cu un șut din interiorul careului

min.40: Chipciu șutează pe lângă poartă din interiorul careului

min.41: Bic este avertizat cu un cartonaș galben

min.45: De la marginea terenului s-au arătat 3 minute suplimentare

min.45+3: Se termină prima repriză. FC Argeș intră la cabine cu un avantaj de un gol.

min.46: Prima schimbare la FC Argeș. Iese Cătălin Straton, accidentat, intră Alexandru Greab

min.47: Chipciu reia cu capul pe lângă poartă din interiorul careului

min.53: Dobrosavlevici primește un avertisment pentru un fault

min.54: Contraatac trei contra doi, însă Garita nu dă drumul la minge și este deposedat de Ștefan Vlădoiu

min.55: Thiam îl întinde pe Greab cu un șut din afara careului, respins însă de portarul piteștean

min.58: Schimbare la U Cluj. Iese Alexandru Chipciu, intra Adrian Bălan

min.61: 1-1! Thiam trece ușor de Tofan, centrează în careu, iar Remacle trimite cu capul în  plasă de lângă Jakolis!

min.62: A doua schimbare la FC Arges. Iese Calcan, intră Marius Constantin

min.70: Jakolis este avertizat cu un cartonaș galben

min.72: Greab primește un avertisment pentru tragere de timp

min.80:  Greab reține șutul lui Ștefan Vladoiu din apropierea careului

min.83: Schimbare la FC Argeș. Iese Donisa, intră  Alceus

min.90+2: Se termină partida.  FC Argeș pleacă cu un punct de pe Cluj Arena în urma acestui rezultat de egalitate.

sursa rezumat: Orange Sport