Debut cu dreptul pentru Croitoru!

FC Argeș s-a depărtat de zona minată a clasamentului și a reintrat din nou în cărțile play-off-ului după ce a câștigat pe terenul celor de la UTA, scor 1-0. Duelul de duminică seară, de pe stadionul Francisc Neuman, a fost practic meciul de debut pe banca echipei noastre pentru antrenorul Marius Croitoriu. foto: facebook UTA Arad

Arădenii au început în forță și au ratat două ocazii de gol prin Dobrescu și Benga. Argeșul a cerut penalty în minutul 14 după o cădere în careu a lui Arnold Garita, însă centralul Găman nu a dat nimic. Piteștenii au deschis scorul în minutul 27, Garita învingându-l pe Balauru cu un șut din interiorul careului, după ce a râs de fundașii gazdelor pe care i-a pierdut pe drum. UTA putea restabili egalitatea până la pauză, însă Otele și Postolachi au ratat din poziții foarte bune. După pauză, Bertrand a avut șansa de a închide meciul, însă rămas singur cu Balauru, a tras în plasa laterală! Arădenii au rămas în zece jucători în minutul 86, când Șteau a văzut cartonașul roșu după ce l-a lovit cu cotul în față pe Tofan. În prelungiri, UTA a rămas în nouă, Erico fiind eliminat pentru un fault dur asupra lui Straton. În urma acestui rezultat, FC Argeș a urcat pe locul 8 în clasament, cu 20 de puncte, adunate în 16 etape.

UTA – FC Argeș 0-1(0-1) A marcat: Garita(min.27)

UTA ARAD: Balauru – Dobrescu(min.46 Matei), Erico, Benga, Abeid – Batha, Cascini(min.71 Keșeru) – Stahl(min.71 Jobello), Otele, Pop(min.46 Steau) – Postolachi

Rezerve neutilizate: Iacob, Hoxhallari, Chindriș, Negoescu, Cibi

Absenți: Vukcevic (accidentat), P. Anton (suspendat)
ANTRENOR: Marin Dună

FC ARGEȘ: Straton – Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Latovlevici – Nijke(min.82 Crețu), Rainov Ișfan, Calcan(min.60 Șerban), Bertrand(min.60 Jakolis) – Garita

Rezerve neutilizate: Greab, M. Constantin, Meza Colli, Covaci, Donisa, Celestine
Absenți: Turda (accidentat), Alceus (suspendat)
ANTRENOR: Constantin Schumacher

Stadion: Arena Francisc Neuman (Arad) Spectatori 7.067

Cartonașe galbene: Erico, Benga / Dobrosavlevici, Latovlevici, Straton, Cestor

Cartonașe roșii: Steau(86), Erico(90+3)

Arbitru: George Găman (Craiova) / A1: Adrian Popescu (Craiova), A2: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ) / Arbitru VAR: Nicușor Flueran(Craiova), Arbitru AVAR: Bogdan Dumitrache

Observator joc: Ion Craiu

Observator arbitri: Marcel Savaniu

Livetext:

min.1. A început partida

min.8: Idriz Batha execută o lovitură liberă de la 25 m, însă mingea trece pe lângă poartă

min.12: UTA beneficiază de o lovitură de colț, iar Straton boxează balonul

min.13: Garita primește balonul, trece de doi fundași, dar este faultat în careu. Atacantul echipei noastre cere lovitură de la 11 m, însă centralul Găman nu acordă nimic.

min.27: 0-1! Goool FC Argeș! Garita primește o pasă pe culuar, trece în viteză de fundașii arădeni și îl execută pe Balauru cu un șut la colțul lung!

min.35: Postolachi reia pe lângă partă din interiorul careului

min.39: Erico primește un avertisment pentru un fault asupra lui Calcan

min.45: De la marginea terenului s-au arătat 2 minute suplimentare

min.45: După primele 45 de minute, FC Argeș intră la cabine în avantaj prin golul marcat de Garita

min.46: Dublă schimbare la Arad. Au ieșit Pop și Dobrescu, au intrat Steau și Matei

min.46: A început repriza secundă

min.48: Bertrand scapă singur spre poartă, încearcă să treacă de Balauru ieșit în întâmpinare, dat trimite pe lângă

min.57: Dobrosavlevici primește un galben pentru un fault la Postolachi

min.60: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Calcan și Bertrand, au intrat Șerban și Jakolis

min.66: Stahl trage peste poartă din interiorul careului

min.71: Dublă înlocuire la UTA. Au ieșit Cascini și Stahl, au intrat Keșeru și Jobello

min.72: Cartonaș galben Latovlevici

min.83: Schimbare la FC Argeș. A ieșit Njike, a intrat Crețu

min.84: Keșeru reaia cu capul pe lângă poartă din 6

min.86: Steau este eliminat pentru un fault dur aspra lui Tofan

min.90+3: Erico primește al doilea galben pentru un fault asupra lui Straton și este eliminat

min.90+4: Benga este avertizat cu un galben

min.90+4: Straton primește și el un avertisment

min.90+4: Cestor este ți el sancționat cu un galben

Min.90+5: Se termină partida. FC Argeș se impune cu 1-0, gratie reușitei lui Garita, iar Marius Croitoru debutează cu dreptul pe banca tehnică a echipei noastre.

sursa rezumat video: Orange Sport