Mario Tudose și Patrick Dulcea, integraliști și în victoria cu Croația U19

România U19 a terminat Turul de Elită cu o victorie în fața Croației, scor 1-0, dar a ratat calificarea la EURO U19.    Sursa foto: frf.ro

Unicul gol al confruntării de astăzi cu gazda miniturneului de calificare, Croația, a fost reușit de Rareș Pop în minutul 73 al meciului. Fundașul Mario Tudose și mijlocașul Patrick Dulcea au fost integraliști și în acest meci, cei doi alb-violeți bifând maximum de minute, 270, în cele trei partide disputate la această competiție. Cu o zestre de 6 puncte, România a încheiat pe locul secund grupa de calificare, la egalitate de puncte cu liderul Turcia, diferența fiind făcută de rezultatul din meciul direct, unde Turcia s-a impus cu 2-0.

La EURO U19 se califică doar câștigătoarele celor șapte grupe de la Turul de Elită. Turneul final va fi găzduit de Irlanda de Nord în perioada 15-28 iulie 2024.