Mihăiță Ianovschi: ”Am avut puterea să revenim”

FC Argeș a câștigat duelul cu UTA, 2-1, din etapa 18 a Ligii 1, in extremis, după ce formația lui Laszlo Balint deschisese scorul în minutul 85. În urma acestui rezultat, alb-violeții au ieșit din zona minată a clasamentului, urcând pe locul 12, cu cele 18 puncte, adunate în 18 etape.
După meci, Mihăiță Ianovschi, antrenorul echipei noastre, a ținut să-și felicite jucătorii pentru dăruirea din teren și atitudinea avută: „Cel mai important este că am reușit să pregătim foarte bine meciul, împreună cu Andrei Prepeliță. Am identificat punctele forte și cele mai puțin bune ale UTA-ei. Am câștigat și cu șansă, dar șansa face parte din joc. Am avut o atitudine extraordinară, am știut să suferim, am suferit în anumite momente, chiar mai mult in superioritate decât la egalitate numerică. Băieții au arătat că din punct de vedere mental stăm foarte bine. Am avut puterea să revenim, am luat toate cele trei puncte și am adus bucurie piteștenilor. Am lucrat mult la aspectul mental. Am luat gol cu câteva minute înainte de final, dar noi le-am arătat de pe margine că mai e timp, chiar dacă nu prea mai era. Ne așteaptă un meci greu marți, le-am spus băieților că vom savura victoria asta pe drumul de întoarcere și de mâine pregătim următorul joc. Am adunat șapte puncte importante, dar nu ne aduc mare lucru, daca nu continuăm să legăm victorii”, a spus tehnicianul argeșean la flash-interviul de după meci.