Patrick Dulcea, gol pentru România U19!

Reprezentativa Under 19 a României a obținut prima victorie la Turul de Elită, ultima etapă a calificărilor înaintea turneului final EURO U19.  sursa foto:frf.ro

Selecționata pregătită de Adrian Dulcea s-a impus la limită, 3-2, în confruntarea de sâmbătă, din Croația, cu Germania, rezultat în urma căruia tricolorii păstrează șanse de calificare la turneul final. Fundașul Mario Tudose și mijlocașul Patrick Dulcea au fost integraliști în acest meci, cei doi fotbaliști alb-violeți având o contribuţie importantă în obținerea acestui succes de răsunet.

România a deschis scorul în minutul 28 al primei reprize prin Patrick Dulcea, care l-a învins pe portarul nemților cu un șut puternic din marginea careului de 16 metri. Avantajul României nu a durat decât două minute pe tabelă, Dzenan Pejcinovic marcând după o acțiune ce a surprins nepregătită apărarea noastră. România a intrat în avantaj la pauză grație reușitei lui Alexandru Stan, care a primit o pasă peste apărarea Germaniei de la Patrick Dulcea și l-a învins pe portarul Dennis Seimen. Germania a egalat din nou scorul pe tabelă în minutul 62, prin același Pejcinovic. Golul de 3 puncte a venit în minutul 90+4, când Adrian Mazilu a marcat cu o execuție spectaculoasă din afara careului, în vinclul porții adverse.

În primele meciurii de la Turul de Elită, România a pierdut în fața Turciei cu 0-2, iar Croația a învins Germania cu 2-1. Astăzi, de la 16:30, Croația și Turcia încheie cea de-a doua etapă a meciurilor din Grupa 6.

Se califică doar prima clasată

Se califică la EURO U19 câștigătoarele celor șapte grupe de la Turul de Elită. Turneul final va fi găzduit de Irlanda de Nord în perioada 15-28 iulie 2024. Naționala României a participat la două ediții de Campionat European U19, în 2011 și 2022. În 2025, turneul final EURO U19 va fi găzduit de România.

GERMANIA – ROMÂNIA 2-3

Au marcat: Dzenan Pejcinovic (30′, 62′) / Patrick Dulcea (28′), Alexandru Stan (43′), Adrian Mazilu (90’+4)

ROMÂNIA: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 4. Tudose, 13. Bădescu, 6. Borza – 18. Florea, 5. Jalade-cpt., 7. Dulcea – 11. Mazilu, 9. Stan (19. Kodor 74′), 10. Pop (17. Caragea 63′)

Selecționer: Adrian Dulcea

Rezerve: 12. Frănculescu – 3. Chinteș, 8. Raicu, 14. Moraru, 16. Rădulescu, 20. Stancovici, 22. Șoptirean

GERMANIA: 1. Seimen – 5. Klemens (3. Wagner 84′), 6. Amoako, 15. Atom, 2. Baum – 19. Gruger, 20. Lubach (11. Maza 56′), 7. Komur, 10. Bischof-cpt., 18. Pejcinovic – 17. Ulrich (16. Kojic 69′)

Selecționer: Christian Worns

Rezerve: 12. Goller – 4. Drexler, 8. Marino, 13. Becker, 14. Schulz