Primul eșec pe propriul teren

FC Argeș a bifat prima înfrângere pe propriul teren după ce a pierdut cu 0-2, confruntarea de vineri seară, de pe stadionul Nicolae Dobrin, cu FC U Craiova.
Argeșul a început prost partida, oltenii deschizând scorul prin Andreea Compagno după o gafă a lui Latovlevici care a vrut să trimită cu exteriorul către Greab. Piteștenii au forțat egalarea până la pauză, însă Garita și Njike nu l-au putut învinge pe portarul Popa din poziții ideale. În decurs de doar 20 de minute, antrenorul Andrei Prepeliță și-a pierdut ambii fundași centrali, Turda și Cestor părăsind terenul accidentați. Cu un sfert de oră înainte de final, masivul atacant italian a realizat dubla cu un șut imparabil din interiorul careului. FC Argeș putea reduce din diferență pe finalul partidei, Garita nefiind inspirat nici de această dată la finalizare. În urma acestui eșec, FC Argeș a coborât pe locul 9, cu cele 6 puncte, adunate în 5 etape. Următorul meci al echipei noastre este programat vineri, 19 august, de la ora 18.00, în deplasare cu CS Mioveni.
FC Argeş – U Craiova 1948 0-2(0-1) A marcat: Compagno (min.3, 75)
FC Argeş: Greab – Tofan, Turda(min.35 Constantin), Cestor(min.54 Vianna), Latovlevici – Meza Colli(min.74 Celestine), Njike – Işfan(min.74 Covaci), Donisa(min.46 Calcan), Bertrand – Garita
Rezerve neutilizate: Straton, Jakolis, Alceus, Gaşpar
Antrenor: Andrei Prepeliţă
FC U Craiova: Popa – G. Enache, Duarte, R. Grigore, Huyghebaert – Asamoah, Achim – Baeten(min.11 Sidibe), Iancu(min.67 Marquet), Chiţu(min.87 Papadopoulos) – Compagno
Rezerve neutilizate: Gurău, Dr. Albu, Zanfir, D. Croitoru, Bahassa, Cl. Bălan
Antrenor: Marius Croitoru
Cartonașe galbene: Calcan / Grigore, Sidibe, Papadopoulos