Remiză albă cu CSM Slatina

FC Argeș a remizat în deplasarea de la CSM Slatina, scor 0-0, în etapa a cincea a ligii secunde. Aproximativ 200 de suporteri alb-violeți au făcut deplasarea alături de echipa noastră.

CSM Slatina: Paul Toroc – Ionuț Mitran, Mario Bărăitaru, Robert Gherghe, Călin Toma (C) – Andrei Trașcu, Silviu Matei (Atanas Trică ’77) – Constantin Radu (Robert Riza ’75), Ionuț Năstăsie (Dorin Toma ’70), Cătălin Golofca (Denis Dragu ’75) – Mahrez Kayondo (Cătălin Țîră ’70) Rezerve neutilizate: Simion Velcu, Ionuț Burnea, George Leață, Manuel Cristea Antrenor: Daniel Oprescu

FC Argeș: Denis Oncescu – Florin Borța (Andrei Tofan ’67), Guilherme Garutti, Esteban Orozco, Marius Briceag (C) – Takayuki Seto (Petrișor Petrescu ’46), Kevin Doukoure – Yanis Pîrvu (’88 Ionuț Rădescu), Robert Moldoveanu (Patrick Dulcea ’67), Valentin Buhăcianu – Mihai Roman (’88 Andrei Stoica) Rezerve neutilizate: Cătălin Straton, Mario Tudose, Costin Ghiocel, Marco Dică Antrenor: Nicolae Dică

Stadion: 1 Mai (Slatina – Olt). Arbitru: Bogdan Dumitrache (Bucureşti). Asistenți: Daniel Vlase (Galaţi) și Marian Istrate (Buftea – Ilfov). Rezervă: Costinel Iacob (Craiova). Observator arbitri: Silviu Crângaşu (Ploieşti). Delegat joc: Viorel Lolea (Reşiţa).

Prima noastră ocazie a venit în minutul 20 când centrarea lui Borța, dintr-o lovitură liberă de la 23 de metri ușor lateral stânga, ajunge în centrul careului, iar Esteban deviază cu capul din 8 metri, pe spate, peste poartă. Până în acel minut, Slatina a exercitat o ușoară dominare a jocului. În minutul 24, oltenii sunt din nou periculoși, Ionuț Năstăsie, fostul nostru jucător, trecând milimetric pe lângă o centrare trimisă pe jos de Mitran. În minutul 37, Florin Borța schimbă direcția, în dreapta, Yanis Pîrvu preia, trece de Călin Toma și trage cu stângul de pe linia de 16 metri, dar mingea lovește transversala.

În prelungirile primei reprize, Mahrez Kayondo primește mingea, de pe linia de 16 meri centrează pe jos în centru, Constantin Radu preia și este faultat de Oncescu. Arbitrul dictează penalty. Ionuț Năstăsie execută în partea dreaptă, dar mingea ștearsă se duce în bară, așa că se intră la cabine cu scor alb.

În repriza a doua, Slatina a mai avut două faze importante, dar de fiecare dată defensiva noastră a rezolvat situațiile și oltenii nu au marcat. De partea cealaltă, jucătorii noștri au fost periculoși în câteva rânduri pe finalul meciului, dar nu am reușit să fructificăm ocaziile. Așa s-a scris cronica meciului cu CSM Slatina, una din echipele foarte bune ale acestui sezon de Liga a 2-a.

După primele 5 etape, Argeșul a înregistrat o victorie, două egaluri și două înfrângeri. În runda următoare jucăm acasă cu Concordia Chiajna.