Remiză albă în Trivale!

FC ARGEŞ – UTA ARAD 0-0

FC Argeș și UTA Arad au terminat la egalitate, 0-0, sâmbătă după-amiază, în derby-ul rundei cu numărul 16 din Liga 2 Casa Pariurilor. Confruntarea din Trivale, chiar dacă a fost una fără goluri, a avut ritm, nerv și a fost una plăcută ochiului celor în jur de 1.500 de spectatori care au ținut să vadă pe viu duelul fostelor campioane ale României. Foto: Gabriela Neacșu

După o jumătate de oră în care ambele echipe s-au studiat reciproc, arădenii au avut prima mare ocazie de gol prin Romario Moise care a trimis în forță de la 25 m, însă portarul Răzvan Ducan a reușit să scoată din vinclu. Un minut mai târziu, gooal-keperul echipei noastre s-a mai remarcat încă o dată la şutul lui Oroian din afara careului. Ducan a fost imperial şi la şutul lui Melinte din 6 metri pe care l-a reţinut cu multă siguranţă. După revenirea de la cabine, alb-violeții au reechilibrat partida și au început să pună presiune pe adversar. Matiș și Nini Popescu le-au dat emoții arădenilor, însă de fiecare dată șuturile acestora au fost respinse de defensiva oaspeților. FC Argeș a solicitat o lovitură de la 11 m după ce Andrei Tofan a fost faultat în careu de Florin Ilie, însă centralul Sorin Costreie a lăsat jocul să continue și nu a dat nimic spre disperarea spectatorilor argeșeni care protestau vehement. Reluările tv au arătat că fundaşul alb-violet a fost împins în careu de fotbalistul oaspeţilor şi se impunea penalty la această fază. Cu 20 de minute înainte de final, echipa noastră putea deschide scorul în urma unui contraatac ca la carte care a prins pe picior greșit defensiva arădenilor. Nini Popescu a preferat un șut de la 10 m, care s-a dus însă pe lângă poartă, în detrimentul unei pase la Buhaescu care ar fi rămas singur cu portarul oaspeților!. Alb-violeții își puteau trece în cont cele 3 puncte puse în joc în minutele de prelungire ale partidei, când portarul ardelenilor Florin Iacob a respins în corner lovitura liberă executată de Năstăsie. S-a terminat 0-0, rezultat echitabil având în vedere felul în care au decurs ostilitățile în teren. În urma acestei remize albe, FC Argeș ocupă locul 7, cu cele 22 de puncte, acumulate în cele 15 meciuri jucate. Echipa noastră este la doar trei puncte în spatele celor de la Farul Constanța, ocupanta ultimului loc al podiumului.

Miercuri la Călărași, sâmbătă cu Petrolul!

Fotbaliștii de la FC Argeș vor avea un program infernal săptămâna viitoare. Următoarul meci oficial pentru formația pregătită de Ionuț Badea este programat miercuri, 13 noiembrie, când FC Argeș va întâlni în deplasare, de la ora 14, pe Dunărea Călărași. După partida de la Călărași, băieții noștri se vor pregăti de încă un derby de tradiție, FC Argeș urmând să primească sâmbătă, 16 noiembrie, de la ora 19.30, pe arena din Trivale, replica celor de la Petrolul Ploiești

Caseta tehnică:

FC Argeş: Ducan – Tofan, Turda, Şerbănică, Muşat – Prepeliţă, Moihedja – Rz. Matiş (Dănescu 73′), I. Şerban (I. Năstăsie 77′), N. Popescu – Blejdea (Buhăescu 66′).
Rezerve neutilizate: Agachi – Rob. Grecu, Motroc, Andr. Panait
Antrenor: Ionuţ Badea

UTA: Fl. Iacob – Andr. Rus, Melinte (cpt.), Şeroni (Fl. Ilie 39′), Tomozei – Oct. Ursu, Hrezdac, R. Moise, Oroian (Miculescu 66′) – Al. Ioniţă (Bustea 80′), Buhăcianu.
Rezerve neutilizate: Bolboaşă – Deta, Salka, Lorenzi
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: Nicolae Dobrin – Trivale (Piteşti – Argeş); Spectatori 1.500
Arbitru: Sorin Costreie (Buftea – Ilfov); Asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău) şi Cosmin Bojan (Târgu Mureş); Rezervă: Claudiu Marcu (Constanţa); Observatori: Lucian Măiereanu (Braşov) şi Horaţiu Stănescu (Craiova).

Cartonașe galbene: Prepeliță, Matiș, Tofan/Rus, Buhăcianu, Hrezdac.