Remiză meritată în Bănie

Universitatea Craiova – FC Argeș 1-1(0-0) Au marcat: Mamut(64) / Malele(68)
FC Argeș își continuă parcursul foarte bun din acest retur de campionat sub conducerea cuplului de antrenori Andrei Prepeliță – Mihăiță Ianovschi. Alb-violeții au ajuns la al cincilea rezultat pozitiv din partea secundă a sezonului după ce au remizat, 1-1, în confruntarea de vineri seară, din deplasare, cu Universitatea Craiova.                            foto: Pro Sport
Partida din Bănie a început cu ocazia mare a lui Cicâldău care a fost blocat la timp de Greab, după care Screciu a tras în transversală opt minute mai târziu. FC Argeș a replicat prin Palic care a șutat în bară după o deviere cu capul a lui Malele, iar Șerban l-a pus la grea încercare pe Pigliacelli care a reușit să respingă de la rădăcina barei șutul expediat de mijlocașul piteștean. Alb-violeții puteau deschide scorul după pauză prin Malele, care rămas singur cu portarul oltenilor, a tras pe lângă poartă. Craiova a marcat în minutul 64 prin Mamut, care a trimis în plasă din interiorul careului, o minge pe care defensiva piteșteană nu a reușit să o respingă. Bucuria oltenilor nu a durat decât patru minute pentru că Malele a restabilit egalitatea din pasa lui Meza Colli. Craiova a mai avut o bară în minutul 75 prin Cicâldău, iar în aceeași fază Ivan nu a nimerit spațiul porții. FC Argeș a rămas în inferioritate numerică în minutul 84, după ce Drăghici a fost eliminat de centralul Chivulete pentru o presupusă înjurătură la adresa asistentului Andrei Constantinescu. Oltenii au cerut penalty la un duel dintre Bălașa și Turda, însă centralul nu a acordat lovitură de pedeapsă. S-a terminat 1-1, rezultat în urma căruia FC Argeș se menține pe locul 12, cu cele 20 de puncte, acumulate în 20 de etape. Următorul meci al echipei noastre este programat marți, 2 februarie, de la ora 17, FC Argeș urmând să întâlnească Sepsi Sfântu Gheorghe, pe stadionul Nicolae Dobrin.
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, M. Constantin, Bancu (cpt) – Nistor, Screciu (Bic 39′), Cicâldău – Ofosu (Vătăjelu 51′), Ivan, Bărbuţ(Mamut 46′).
Rezerve neutilizate: Iulian Laurențiu Popescu, Paul Papp, Alexandru Mateiu, George Cîmpanu, Mihai Căpățînă, Ștefan Baiaram. Antrenor: Corneliu Papură. Antrenor: Corneliu Papură.
FC Argeş: Greab – Tofan, Maric, Deslandes (Turda 40′), Muşat – Meza Colli, Şerban – Drăghici, Palic (De Lucas 82′), C. Dumitru (Grecu 82′) – Malele.
Rezerve neutilizate: Micle, Șerbănică, Năstăsie, Grecu, Maes, C. Barbu, Mediop, Honciu. Antrenori: Andrei Prepeliță și Mihăiță Ianovschi.
Cartonașe galbene: Bălașa / Dumitru, Maric, Greab,
Cartonașe roșii: Drăghici(84′)
Arbitru: Andrei Florin Chivulete
Asistent 1: Andrei Gabriel Constantinescu