Tot mai aproape de promovare!

FC Argeș U15 a mai făcut încă un pas în lupta pentru promovarea în liga secundă de fotbal feminin. Echipa pregătită de Mihai Cârstea s-a impus cu 2-1, în derby-ul de duminică, din deplasare, cu Rapid București, principala contracandidată din această serie.

Disputa din Capitală a fost una dramatică, nerecomandată cardiacilor. După o primă repriză echilibrată, piteștencele au deschis scorul în minutul 52 prin Andreea Matei. Cu cinci minute înainte de final, bucureștencele au restabilit egalitatea prin Ziv Guttman și se părea că meciul se îndreaptă spre o remiză echitabilă. În minutele suplimentare ale partidei, Ariana Marin a dat lovitura cu un șut în vinclu de la aproximativ 25 m și a declanșat fiesta în tabăra alb-violetă!  FC Argeș U15 a terminat seria a 10-a pe locul 1, cu 30 de puncte, cu șase mai mult decât Rapid București, ocupanta locului secund. Argeșencele vor mai juca încă cinci partide cu echipele din această serie, urmând ca prima clasată să obțină promovarea în Liga a 2-a de fotbal feminin.

Liga 3 Feminin • Seria 3 • Etapa 10

Rapid București – FC Argeș 1-2(0-0)

Au marcat: Ziv Guttman(min.85) / Andreea Matei(min.52), Ariana Marin(min.90+3)

FC Argeș: Mihaela Din – Roxana Popescu, Elisa Pîrvu, Georgiana Timiș, Cristina Crudu – Roxana Gîngoe (min. 63 Ana Maria Tănasă – min.81 Alexandra Dumitrică), Ramona Roșioru(min.71 Ana Maria Ion), Andreea Matei, Raisa Dumitru – Natașa Diaconu, Ariana Marin

Rezerve neutilizate: Teodora Ungheanu, Andreea Mitroi Antrenor: Mihai Cârstea

Rezultatele etapei a 10-a:

Dunărea Giurgiu – CSM Alexandria 2 0-6; CS Mioveni – FC Voluntari 1-7; Rapid București – FC Argeș 1-2

Clasament: 1.FC Argeș 30p; 2.Rapid București 24p; 3.CSM Alexandria 2 16p; 4.FC Voluntari 13p; 5.CS Mioveni 6p; 6.SCM Dunărea 2020 Giurgiu 0p