Victorie clară cu CSM Cetatea Turnu Măgurele

La baza sportivă de la Albota a avut loc astăzi meciul amical dintre FC Argeș și CSM Cetatea Turnu Măgurele.
Nicolae Dică a trimis în teren următoarea echipă: Cătălin Straton (GK) (’74 Ianis Ștefan) – Florin Borța, Guilherme Garutti, Costin Ghiocel (’70 Rareș Butnărașu), Ionuț Rădescu, Marco Dică, Alexandru Dinoci (C), Andrei Stoica (’63 Raul Ailenei), Vlad Morar, Valentin Buhăcianu (’12 Mario Mitoi), Emanuel Grønner. Rezerve: Ianis Ștefan, Rareș Butnărașu, Raul Ailenei, Andrei Șerban și Mario Mitoi
Echipa noastră a deschis scorul cu teleormănenii în min. 11, după ce Florin Borța a centrat de pe partea dreaptă și Emanuel Grønner a marcat cu o lovitură de cap bine plasată.
În min. 18, Rădescu trimite o diagonală de pe partea stângă pe dreapta la Florin Borța, aceasta centrează foarte bine și Manuel Grønner trimite o minge la câțiva cm de poartă. Doar un minut mai târziu, după o pasă de la Andrei Stoica, Marco Dică prinde un șut violent de la aproximativ 17 metri care îl pune în mare dificultate pe portarul teleormănean.
În min. 28 Vlad Morar face 2-0 din centrarea lui Ionuț Rădescu de pe partea stângă. Dinoci și Grønner au atacat mingea trăgând apărătorii adverși dupa ei, iar Morar rămas singur a transformat o formalitate.
În min. 30, Andrei Stoica ratează la o fază unde a rămas singurul cu portarul, după un contraatac 2 vs 2 la care l-a avut alături pe Emanuel Grønner. Doar 7 minute mai târziu, teleormănenii au redus din diferență prin Dumitrescu, 2-1 fiind scorul cu care s-a intrat la cabine.
După pauză, în min. 51, nou intratul Andrei Șerban a marcat pentru 3-1 după o pasă excelentă primită de la Alexandru Dinoci. În min. 57 am mai notat o ocazie mare în dreptul lui Mario Mitoi.
În min. 62, Alexandru Dinoci, cel care oferise un assist la golul de 3-1, și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor printr-o execuție superbă de la 20 de metri care s-a dus direct în vinclu.
Partida cu echipa teleormăneană a fost condusă în totalitate de echipa noastră, teleormănenii având inițiativa doar în cateva momente. Este important de menționat că în min. 74, Nicolae Dică l-a introdus în poartă pe Ianis Ștefan, un produs al academiei argeșene de care cu siguranță vom mai auzi pe viitor.