Victorie cu final de meci nebun împotriva Chiajnei

FC Argeş a învins-o pe Concordia Chiajna, scor 3-2, după un final de meci nebun.

FC Argeș: Denis Oncescu – Andrei Tofan (C), Guilherme Garutti, Esteban Orozco, Marius Briceag, Patrick Dulcea (Robert Moldoveanu ’64), Petrișor Petrescu (Takayuki Seto ’87), Kevin Doukoure, Ionuț Rădescu, Yanis Pîrvu (Gabriel Gheorghe ’64) și Mihai Roman (Valentin Buhăcianu ’79). Rezerve neutilizate: Cătălin Straton – Florin Borța, Mario Tudose, Costin Ghiocel și Alexandru Dinoci Antrenor: Nicolae Dică

Concordia Chiajna: Octavian Vâlceanu, Adrian Iancu (Daniel Dumbravă ’76), Joshua Okpolokpo (Andrei Marc 80′), Alexandru Misarăș, Mihai Dobrescu – Aurelian Ciuciulete (Mihai Neicuțescu ’76), Vlad Prejmerean, Robert Ion – Petar Petkovski (Giovani Ghimfuș ’46), Andreas Burcea (Dragoș Manolache ’76), Adrian Bălan (C) Rezerve neutilizate: Ștefan Fara – Marian Dragomir, Giovani Petcu Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: Orășenesc (Mioveni – Argeș). Arbitru: Andrei Antonie (Bucureşti). Asistenți: Roberto Ciuraru (Sfântu Gheorghe) și Cosmin Cercel (Piatra Neamţ). Rezervă: Vasile Buzea (Giurgiu). Observator arbitri: Dan Monea (Aiud). Delegat joc: Marian Lumînare (Bucureşti)

Meciul a început cu un moment de reculegere în memoria fostului mare fotbalist și antrenor Gheorghe Mulțescu. Acesta a murit duminică, la vârsta de 72 de ani. Totodată, fostul nostru mare portar, Gheorghe Cristian, a dat lovitura de start și a primit un tricou cadou pentru ziua de naștere pe care și-a sărbătorit-o pe 10 septembrie.

FC Argeș a început foarte bine meciul și a avut câteva bune situații bune de a marca. În special Patrick Dulcea, Ionuț Rădescu și Costinel Tofan au avut șanse bune de gol, dar au ratat. De cealaltă parte, și Concordia Chiajna a avut 2-3 faze de atac periculoase.

Golul a venit, însă, meritat, în poarta oaspeților, pe final de repriză. După acțiune frumoasă, Marius Briceag a deschis scorul pentru FC Argeș. Acesta finalizează din careu, pe lângă portarul Vâlceanu, după o combinație de pase din prima, în care e implicat și Patrick Dulcea.

După pauză, Chiajna a avut o șansă să egaleze prin Robert Ion. Acesta a primit o pasă bună de la Adrian Bălan, dar a șutat în bară. Ca răspuns, Patrick Dulcea putea să dubleze avantajul Argeșului, dar a lovit greșit mingea din poziție ideală.

În minutul 71, nou intratul Robert Moldoveanu, a înscris cu o lovitură de cap de la aproximativ 10 metri. Centrare înaltă din stânga în careu, mingea e întoarsă cu capul, Tofan preia și avansează în drepta careului, Robert Ion nu atacă, centrează în fața porții, iar Robert Moldoveanu plonjează în fața unui adversar și înscrie cu capul.

Chiajna a redus rapid din diferență, iar după trei minute, a mai punctat o dată, oferind fanilor argeșeni un final cu emoții. În ultimele minute ale meciului, Moldoveanu a scăpat singur spre poartă, dar a șutat peste, de la marginea careului.

Echipa antrenată de Nicolae Dică a înregistrat a doua victorie a sezonului și se află pe poziția a 10-a, cu 8 puncte obținute. De cealaltă parte, Concordia Chiajna este pe locul al 13-lea, cu 7 puncte înregistrate în primele 6 etape ale eșalonului secund din România. Pentru echipa noastră urmează partida cu CS Mioveni, iar Concordia va juca, pe teren propriu, cu Metalul Buzău.