Victorie de senzație și un eurogol!

FC Argeș a urcat pe podiumul Ligii I după victoria de duminică, de pe propriul teren, cu Chindia Târgoviște. Conduși la pauză, piteștenii au reușit să răstoarne situația, reușind să se impună la final cu 2-1. foto: Gabriela Neacșu
După un început bun în care argeșenii au ratat mari ocazii prin Ișfan și Bertrand, dâmboviţenii au deschis scorul contrar cursului jocului. Marius Constantin a trimis cu capul către propriul portar, Popadiuc a interceptat balonul și a trimis pe lângă Straton. Un minut mai târziu, Chindia își putea dubla avantajul, însă Straton a respins în corner șutul lui Dani Popa. Muștruluiți la vestiare de antrenorul Andrei Prepeliță, băieții noștri au ieșit mult mai motivați de la cabine. Argeșul a restabilit egalitatea în minutul 58, Garita învingându-l pe Căbuz cu o foarfecă superbă. Chindia a fost foarte aproape de a prelua din nou conducerea pe tabelă, însă Straton a scos miraculos de sub transversală lovitura de cap a lui Popa. Golul victoriei alb-violeților a fost marcat de Ișfan, cu un sfert de oră înainte de finalul partidei. În urma acestui succes, trupa lui Prepeliță a urcat pe locul 3, cu cele 12 puncte, acumulate în 7 etape. Următorul meci al echipei noastre este programat joi, 1 septembrie, de la ora 18.00, în deplasare, cu FC Botoșani.
FC Argeş – Chindia Târgovişte 2-1 (0-1) (Garita P. 58′, Isfan A. 76′ / Popadiuc D. 30′)
FC Argeş: Straton – Jakolis(min.81 Dobrosavlevici), M. Constantin, Cestor, Vianna – Meza Colli, Nijke – Işfan, Alceus(min.46 Tofan), Bertrand(min.46 Calcan) – Garita(min.81 I. Șerban)
Rezerve neutilizate: Greab, Latovlevici, Rainov, Donisa, Covaci
Antrenor: Andrei Prepeliță
Chindia Târgovişte: Căbuz – Căpuşă, Celea, Boldor, Ioniţă – Vorobjovas, Passaglia(min.75 Cooper) – A Şerban(min.62 Akhmatov), Popadiuc(min.73 Obiang), Dumitraşcu(min.62 Mih