Victorie în meciul cu CSM Focșani

FC Argeş a învins pe teren propriu, scor 2-0, pe CSM Focşani, în etapa a doua a ligii secunde.

FC Argeș: Denis Oncescu – Andrei Tofan (cpt.), Guilherme Garutti, Esteban Orozco, Marius Briceag – Petrișor Petrescu (Ionuț Rădescu 68′), Takayuki Seto, Kevin Doukoure, Andrei Dima (Yanis Pîrvu 46′) – Vlăduț Morar (Emanuel Grønner 46′), Robert Moldoveanu (Patrick Dulcea 88′)
Rezerve neutilizate: Cătălin Straton – Florin Borța, Mario Tudose, Alexandru Dinoci, Valentin Buhăcianu Antrenor: Nicolae Dică

CSM Focșani: Andrei Ureche – Pedro Albino (Răzvan Gorovei 56′), Alexei Ciopa, Stejărel Vișinar, Răzvan Tamași – Denis Brînzan (Mihai Stancu 77′), Denis Rența (Andrei Mazilu 73′) – Sorin Săpunaru (cpt.), Robert Enache (George Dănăilă 56′), Alexandru Zaharia – Gabriel Dodoi (Cristian Ciobanu 56′) Rezerve neutilizate: Alexandru Uțiu – Răzvan Creț, Cristin Jalbă, Dragoș Oprea Antrenor: Călin Moldovan

Meciul de la Mioveni s-a desfăşurat pe o vreme caniculară, arbitrul oferind mai multe pauze de hidratare pentru jucători. Meciul a început în nota de dominare teritorială a lui FC Argeș. În minutul 5, FC Argeș a înscris prin Vlăduţ Morar, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Moldoveanu, în minutul 9, a avut o mare ocazie de a deschide scorul, însă Ureche a respins. În minutul 15, Vlăduț Morar a fost din nou aproape să marcheze cu un șut pe jos din 18 metri, reținut de portarul vrâncean de lângă bară. Focșănenii au început să prindă curaj și să urce în ofensivă. În min. 20, căpitanul celor de la Focșani, Sorin Săpunaru, a trimis cu capul din 8 metri puțin pe lângă bara a doua. Zaharia, în minutele 29 și 32, a avut două șuturi similare, din stânga, în plasa laterală a porții.

Argeşul a deschis scorul în minutul 39. La o lovitură liberă Petrescu a centrat în mijlocul careului, Orozco a recentrat, iar Alexei Ciopa l-a împins pe Garutti, pentru a-l împiedica să joace balonul, însă mingea a căzut pe umărul lu Ciopa şi s-a dus în plasă. (FC Argeș 1-0 CSM Focșani)

După pauză, jucătorii noștri au preluat inițiativa și am fost periculoși în mai multe rânduri. În ofensivă, Yanis Pîrvu a avut două șuturi deviate în corner. Scorul final a fost stabilit de Grønner, care a primit în careu de la Yanis Pîrvu şi s-a descurcat cu doi adversari lângă el, înscriind în minutul 90+3, la colţul lung, după ce balonul a și lovit bara din stânga. (FC Argeș 2-0 CSM Focșani)

Cu 4 puncte și golaveraj 2-0, vulturii au urcat în clasamentul intermediar pe locul 5, la egalitate cu alte cinci formații. Pentru FC Argeș urmează meciul de joi, din Cupa României, contra celor de la ARO Câmpulung (Liga 3). În Liga 2 vom juca următorul meci la Oradea, pe 20 august, împotriva celor de la FC Bihor.