Vor să înceapă play-out-ul cu o victorie

FCSB II – FC Argeș II, vineri, ora 17.00

Federația Română de Fotbal a programat în acest week-end meciurile din prima etapă a play-off-ului și play-out-ului la Liga a III-a. FC Argeș 2 va întâlni astăzi, de la ora 17.00, în deplasare pe FCSB 2, în prima rundă a play-out-ului seriei a IV-a.

Cele două echipe s-au mai întâlnit și la sfârșitul săptămânii trecute pe terenul de la Valea Ursului, în ultima etapă a sezonului regular, partida terminându-se la egalitate, 1-1. Bucureștenii au deschis scorul la jumătatea primului mitan prin Ștefan Ion, însă piteștenii au restabilit egalitatea cu zece minute înainte de pauză dintr-un penalty transformat de Alexandru Duminică. FC Argeș 2 va începe acest play-out de pe locul 6, ultimul, cu 7 puncte, iar FCSB 2 de pe locul 1, cu 24 de puncte. La finalul celor zece etape ale play-out-ului, ultimele două clasate retrogradează direct în Liga 4, alături de echipa de pe locul 4 cu cea mai slabă linie de clasament din toate cele zece serii. Constantin Schumacher, antrenorul echipei noastre, este optimist înaintea acestui duel: ”Suntem într-un moment bun și mergem la FCSB să jucăm și să facem o figură frumoasă. Am arătat ultimele etape că ne putem ridica nivelul și putem presta un joc bun. Am încredere în tinerii pe care îi am și sunt sigur că putem pleca neînvinși. Obiectivul nostru este să creștem și să promovăm tinerii valoroși la prima echipă”.