Yanis Pârvu, pasă de gol în amicalul cu Muntenegru!

Reprezentativa U16 a României pregătită de Nicolae Roșca a disputat  marți, primul meci de pregătire dintr-o serie de patru în decursul a 10 zile.  foto: frf.ro

Primul adversar a fost naționala similară a Muntenegrului, pe care tricolorii au învins-o cu 5-0. Selecționerul a folosit în acest joc doar unul dintre cei doi jucători de la FC Argeș care au fost convocați pentru această acțiune. Mijlocașul Yanis Pîrvu a fost introdus în teren în minutul 54, în timp ce portarul Adrian Briciu nu a bifat nici un minut. În cele 35 de minute petrecute pe teren, fotbalistul piteștean a dat o pasă de gol și a fost la originea altor câtorva acțiuni periculoase.

ROMÂNIA U16 – MUNTENEGRU U16 5-0 (Toma 10, Popa 27, Petculescu 35, Doicaru 68, Stancovici 71)

ROMÂNIA: Ungureanu – Gașpar, Ioniță (min.67 Manolache), Dumitra, Techereș (min.67 Pădurariu) – Petculescu (min.54 Stancovici), Lambru (min.54 Gogescu), Toma-cpt. (min.54 Stana) – Popa (min.54 Doicaru), Ilie (min.54 Oargă), Stoian (min.54 Pîrvu). Selecționer: Nicolae Roșca
Rezerve: Maxim – Cornei, Ilaș

MUNTENEGRU: Muković – Novaković (min.41 Petrić), Mugoša, Martinović-cpt., Jokić (min.41 Đukić) – Maraš (min.54 Barjaktarović), Ljutica (min.41 Vuković) – Jauković (min.54 Kruščić)(min.61 Popović), Feratović(min.54 Balević), Kostić– Babović. Selecționer: Radovan Kavaja
Rezerve: Đurović – Petričević, Nikčevic

Iată programul următoarelor jocuri, toate transmise în direct pe platforma FRF.tv!

• 1 septembrie, ora 19:00:Romania U16 – Muntenegru U16, CNF Buftea
  • 6 septembrie, ora 19:00:Romania U16 – Spania U16, CNF Buftea
  • 8 septembrie, ora 19:00:Romania U16 – Spania U16, CNF Buftea