Yanis Pîrvu, titular în victoria cu Israel

Reprezentativa României U16 a obținut a doua victorie la Turneul de Dezvoltare UEFA din Israel. Tricolorii au învins joi reprezentativa țării gazdă, Israel, scor 2-1, prin golurile reușite de Ilie L. (42′), Stoian (90+4′).

Yanis Pîrvu, mijlocașul echipei FC Argeș, a început partida ca titular, însă a fost schimbat în minutul 74. Naționala Israelului a deschis scorul în minutul 17 al partidei prin vârful de atac al formației, Itai Zafrani. România a reușit egalarea cu 3 minute înainte de pauză după ce Robert Petculescu a recuperat o minge în preajma careului advers, i-a pasat lui Diego Burlacu care a pătruns în careu și l-a servit decisiv pe Luca Ilie. Acesta a fost și scorul la pauză. Golul victoriei a venit în prelungirile celei de-a doua reprize și a fost semnat de Alexandru Stoian. Este cel de-al doilea succes al României la Turneul de Dezvoltare UEFA din Israel după ce, acum 2 zile, tricolorii au trecut de Chile cu 8-0! Ultima partidă va avea loc duminică, 26 februarie, de la ora 10:00. Atunci, România va întâlni Cehia.

ISRAEL U16 – ROMÂNIA U16 1-2

Au marcat: Zafrani (17′) / Ilie L. (42′), Stoian (90+4′)

Echipa folosită de selecționerul Nicolae Roșca:

România U16: 12. Maxim (23. Enache 74′) – 22. Munteanu, 15. Vitan (6. Ioniță 46′), 5. Dumitra, 13. Ilaș (16. Grideanu 61′) – 18. Burlacu (10. Toma 61′), 8. Petculescu (14. Gogescu 74′), 21. Chifa (11. Stoian 26′) – 17.Ilie M. (7. Popa 61′), 19. Ilie L. (9. Doicaru 61′), 20. Pîrvu (23. Ursu 74′)

Rezerve: 1. Ungureanu – 3. Techereș, 4. Lambru