Arbitri s-au făcut de râs la meciul FC Argeş-CS Afumaţi!

Comisia Centrală de Arbitri a delegat la meciul de la Piteşti o brigadă de arbitri compusă din Cătălin Nicolae Botaş din Timişoara, Ionuţ Petrică Cîmpeanu din Cluj şi Patricia Samsudean din Ploieşti. Doi dintre arbitri acestei partide au avut o prestaţie destul de slabă la acest meci, reuşind să-i enerveze pe fotbaliştii şi spectatorii piteşteni.

Greşelile de arbitraj comise de cei doi cavaleri ai fluierului au dezavantajat clar echipa din Trivale şi puteau avea urmări pe tabela de marcaj, dar şi în clasament. La jumătatea reprizei secunde, la scorul de 1-1, asistentul Patricia Samsudean a validat un gol pentru FC Argeş, după care, la presiunea oaspeţilor, dar şi după două minute de consultări cu centralul, a decis să anuleze reuşita alb-violeţilor. Şi Cătălin Botaş a inflamat spiritele în rândul jucătorilor argeşeni şi al oficialilor de la tribuna oficială după ce nu a sancţionat un henţ clar, comis în careu, de fundaşul Robicek care avea un cartonaş galben şi trebuia eliminat. Deşi se afla într-o poziţie foarte bună, centralul s-a făcut că nu vede infracţiunea şi a lăsat jocul să continue. Oficialii grupării din Trivale nu vor să mai aibă parte de asemenea arbitraje care pot vicia rezultatul final şi le cer mai multă atenţie celor din conducerea CCA când deleagă arbitri. Conducătorii grupării argeşene nu îşi explicau de ce forul condus de Vasaras nu a delegat la acest meci arbitri de Liga I având în vedere că întrecerea internă era oprită două săptămâni din cauza celor două amicale ale Naţionalei, cu Turcia şi Olanda.