Calificare cu emoții în sferturile Cupei României

Dinamo București – FC Argeș 1-2(0-0)
Au marcat: Ţîră (min.49) / Işfan(min.78), Dumitru(min.90+3)
FC Argeș s-a calificat marți seară în sferturile de finală ale Cupei României după ce a eliminat pe Dinamo București în optimile competiției. Piteștenii s-au impus cu 2-1 pe finalul partidei, după ce bucureștenii reușiseră să deschidă scorul. foto: Octavian Cocoloș
Meciul din ”Groapă” a fost unul nerecomandat cardiacilor, fiind decis de mutările inspirate ale antrenorilor Andrei Prepeliță și Mihai Ianovschi. După o primă jumătate de oră anostă, fără mari ocazii de gol la cele două porți, alb-violeții și-au trecut în cont o primă oportunitate de a deschide scorul. Dumitrașcu a centrat periculos în careu, Viana a încercat să trimită spre poarta lui Eșanu, dar a fost blocat în ultimul moment de Ricardo Grigore. La doar câteva minute după revenirea de la cabine, Dinamo a deschis scorul în urma unui contraatac fulger care a prins pe picior greșit defensiva echipei noastre. Torje i-a pasat foarte bine pe culuar lui Cătălin Țîră care a trimis în plasă după ce a țâșnit printre trei adversari!. FC Argeș a restabilit egalitatea în minutul 77 prin Alexandru Ișfan care a fructificat o acțiune inițiată de Viana. Piteștenii au dat lovitura în cel de-al treilea minut al prelungirilor spre disperarea dinamoviștilor care nu se așteaptau la acest KO devastator. Dumitrașcu a centrat în careul gazdelor, Latovlevici a șutat spre poarta lui Eșanu care a respins balonul în lateral, iar Dumitru a trimis în poartă și a adus fericirea în tabăra argeșeană!.
Dinamo București: Eşanu – A. Radu, Ehmann, R. Grigore, St. Filip(min.24 Nica) – Itu, Espinosa, C. Matei – Torje, Moldoveanu(min.46 Vestenicky), Neicuţescu(min.46 Țîră). Antrenor: Mircea Rednic
Rezerve neutilizate: Fara, Borduşanu, Giafer, V. Borcea, G. Creţu, Bani.
FC Argeş: Croitoru – Telcean(min.73 Raynov), Piţian, Boldor, Muşat – Honciu(min.59 Meza Colli), Şerban(min.73 Latovlevici) – Viana, Palic(min.59 Ișfan), Dumitraşcu – Dumitru. Antrenori: Andrei Prepeliță și Mihai Ianovschi
Rezerve neutilizate: Greab, Tofan, Joao Miguel, Moisie, Fatai
Stadion: Dinamo; Fără spectatori
Arbitru: Ovidiu Hațegan / A 1: Sebastian Gheorghe/ A 2: Adrian Vornicu
Observatori: Ștefan Constantin, Aurel Ionescu
Cartonașe galbene: Moldoveanu, Nica, Radu