Eduard: „Am avut şansă”

Augustin Eduard, unul dintre cei doi interimari ai echipei FC Argeş a ţinut să-şi felicite jucătorii pentru această victorie. Tehnicianul echipei noastre consideră că alb-violeţii au avut şi noroc în disputa cu ardelenii.
Eduard a sesizat problemele cu care se confruntă jucătorii săi şi va încerca să le remedieze din mers: „Satu Mare parcă a jucat meciul vieţii lor deşi toată lumea le cânta prohodul. Aţi văzut cât de scump şi-au vândul pielea. Vreau să-mi felicit din suflet jucătorii pentru că înainte de meci mi-au spus că o să-mi dovedească în teren încrederea şi aprecierea lor în mine. Mă bucur că au făcut-o. Mă bucur că cei care nu ne vor binele nu au avut satisfacţie nici astăzi. Am avut şansă la acel 11 m ratat însă după acea am făcut 2-0, poate relativ repede. Din minutul 70 am avut sincope. Cred că a intervenit câte puţin din relaxarea fizică şi mentală. Acomodarea băieţilor cu acest stil de joc şi aşezarea impusă de mine este mai grea. La un moment dat am jucat cu două vârfuri. Prea multe lucruri într-o săptămână, două, nu se pot face. Am încercat să imprim echipei un stil de joc cu liniile mai avansate, însă jucătorii nu au acele deprinderi de a juca ofensiv. Le-am spus înainte de meci să recupereze cât mai multe mingi în faza ofensivă şi în defensivă, dar şi să intre în această tranziţie cât mai repede. Din faza de atac în faza de apărare dacă se pierde mingea şi invers. În ultimele 25 de minute am observat un anumit declic la toate cele trei meciuri. Am avut un anumit recul cam în aceleaşi minute ca în partida de la Călăraşi. În această săptămână am încercat să completez acest gol printr-un antrenament de tonus pentru că nu poţi să mai încarci fizic acum la sfârşit de tur de campionat. Jucătorii încep să se rupă. Trebuie să gestionezi foarte atent pregătirea lor fizică”.