Un punct de moral!

Gaz Metan Mediaș – FC Argeș 2-2(1-1) Au marcat: Filip(min.25), Matricardi(min.72) / Tănase(min.10), Viana(min.90+2)  FC Argeș a obținut primul punct din această ediție de campionat după ce a terminat la egalitate, 2-2, confruntarea de vineri seară, din deplasare, cu Gaz Metan Mediaș. foto: Alex Vereș Echipa noastră a început partida foarte bine și putea deschide scorul prin Lupeta, care rămas singur cu Vâlceanu, a tras în acesta!. Două minute mai târziu, alb-violeții au deschis scorul prin Cristian Tănase care l-a învins pe Vâlceanu cu un șut cu pământul. Replica gazdelor a fost dată de Chamed care l-a încercat pe Greab cu un șut de la distanță, însă portarul nostru a avut o paradă de excepție. Mediașul a restabilit egalitatea prin Ioan Filip care a reluat cu capul în plasă din cornerul executat de Grădinaru. Gazul a preluat conducerea pe tabelă cu 20 de minute înainte de final tot dintr-o fază fixă. Ronaldo Deaconu a executat un corner, balonul a trecut pe lângă Lupeta care nu a reușit să degajeze, iar Matricardi ajuns la minge, a trimis în plasă din fața porții!. FC Argeș a irosit o mare șansă de gol pe finalul partidei. Said a centrat în careu, Ișfan a tras la poartă, însă Vâlceanu a respins șutul mijlocașului piteștean. Echipa noastră a restabilit egalitatea în minutul 90+2, când Viana a înscris cu un lob superb din centrarea lui Ișfan. Următorul meci al alb-violeților este programat sâmbătă, 7 august, de la ora 21.30, pe propriul teren, FC Argeș urmând să primească vizita Rapidului.  Caseta tehnică:  Gaz Metan Mediaş: Oc. Vâlceanu – R. Romeo (Deaconu ’64), Matricardi, I. Filip, Lima Santos (Izata ’15), Trif (Velisar ’46)- Horşia (Lixandru ’64), De Moura, Chamed – Grădinaru, Sarr (Ciocan ’85). Antrenor: Mihai Teja.  FC Argeş: Greab – Viana, Piţian, G. Turda, N. Muşat – Meza Colli, Joao Miguel (Honciu ’62)- Işfan, Said, Cr. Tănase (Dumitraşcu ’73)- Lupeta (Teles ’81). Antrenor: Andrei Prepeliţă. Arbitri: Andrei Antonie – Marius Badea, Stelian Slabu – Sorin Costreie.Observatori: Florin Hîncu, Iulius Nemţeanu.Rezumatul partidei Gaz Metan Mediaș – Fotbal Club Arges Pitesti 2-2Sursa: Fotbal Romania