Stadionul Municipal Sibiu, Strada Octavian Goga, Dumbrăvii, Sibiu, 550327, Romania

AFC Hermannstadt
FC Argeș
Examinează

Desfășurare

Piteștenii au început bine partida și au deschis scorul în minutul 16 prin Arnold Garita. Vârful  camerunez a ridiculizat trei adversari, a pătruns în careu și a marcat cu un șut la colțul lung! Contrar cursului jocului, ardelenii au restabilit egalitatea în ultimul minut al primei reprize dintr-un penalty. Portarul George Micle a întârziat o degajare, a lovit mingea, însă l-a călcat involuntar pe Bărbuț. După ce a consultat VAR-ul, centralul Andrei Antonie a dictat lovitură de la 11 m, transformată de Daniel Paraschiv. Repriza secundă a fost una de luptă din cauza ninsorii abundente care s-a pornit din senin. Piteștiul putea trece în avantaj la zece minute după pauză, însă șutul lui Bassong a lovit transversala! Tîrcoveanu a fost și el foarte aproape de a da lovitura pe final, însă șutul său a fost scos in extremis de Letica. Cu această remiză, FC Argeș a ajuns la 25 puncte, însă rămâne tot pe locul 13, primul care asigură prezența la baraj.

FC Hermannstadt – FC Argeș 1-1(1-1) Au marcat: Paraschiv(min.45 pen.) / Garita(min.16)

FC HERMANNSTADT: Letica – Medina, Ene, Bejan, Butean – Petrescu, Mino Sota, Biceanu(min.68 Limaj) – Bărbuț(min.46 Balaure), Paraschiv, Popescu(min.81 Oroian)
Rezerve neutilizate: Muțiu, Antoche, Issah, Iancu, Buhăcianu, Babic
Absenți: Opruț (suspendat), I. Stoica, Alhassan (accidentați)
Antrenor: Marius Măldărășanu

FC ARGEȘ: Micle -Tofan, Zebic, Constantin, Rizzi – Meza Colli, Njike(min.79 Tîrcoveanu) – Jakolis(min.87 Turda), Bassong, Bertrand(min.46 Calcan) – Garita
Rezerve neutilizate: Straton, Dobrosavlevici, Hanne, Croitoru, Mimito Biai, Brendon

Absent: Șerban(accidentat)
Antrenor: Constantin Schumacher

Stadion: Municipal (Sibiu); Spectatori: 5.000
Arbitru: Antonie Andrei (Bucureşti) / A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare), A2: Marchidanu Marius Cristian (Brăila) / Arbitru VAR: Coza Ionuţ (Cernica), Arbitru AVAR: Vodă Alexandru (Alba Iulia)

Observator joc: Nicolae Boaru

Observator arbitri: Teodora Albon

Cartonașe galbene: Petrescu / Zebic, Micle, Calcan

Livetext:

min.1: A început partida

min.15: Bărbuț centrează în careu, iar Petrescu reia cu capul pe lângă poartă

min.16: 0-1! Goool FC Argeș! Garita primește o pasă în adâncime, driblează trei adversari, pătrunde în careu și îl învinge pe Letica cu un șut la colțul lung!

min.27: Centrare în careu de pe dreapta, însă Paraschiv trimite peste poartă

min.38: Zebic este avertizat cu un galben pentru un fault la jumătatea terenului

min.45: Centralul Andrei Antonie verifică VAR-ul după ce portarul George Micle a vrut să degajeze, a lovit târziu balonul, însă l-a călcat involuntar pe Bărbuț. După ce a analizat faza, cavalerul fluierului acordă cartonaș galben pentru Micle și penalty pentru sibieni!

min.45+2: 1-1! Daniel Paraschiv transformă lovitura de pedeapsă și restabilește egalitatea!

min.45+3: Se termină prima repriză. Cele două echipe intră la cabine la egalitate după reușitele lui Garita și Paraschiv

min.46: Prima schimbare la FC Argeș. A ieșit Bertrand, a intrat Calcan

min.46: Prima înlocuire și la Sibiu. A ieșit Bărbuț, a intrat Balaure

min.46: A început repriza secundă

min.54: Calcan șutează puternic din interiorul careului, însă Letica respinge

min.56: Bassong trimite în transversală din preajma careului de 16 m!

min.90: Tîrcoveanu trage la poartă de la 16 m, însă Letica respinge în corner

min.90+6: Se termină partida. Hermannstadt și FC Argeș încheie la egalitate, 1-1, rezultat în urma căruia echipa noastră rămâne pe locul 13, cu 25 de puncte, acumulate în 24 de etape.

sursa rezumat: Prima Sport