Examinează

Desfășurare

Înfrângere după un joc modest!
FC Argeș – Rapid București 0-1(0-1) A marcat: Pănoiu(min.8)
FC Argeș nu se regăsește în startul acestei ediții de campionat. Echipa noastră a suferit a treia înfrângere din acest tur după ce a pierdut cu 0-1, confruntarea de sâmbătă seară, de pe propriul teren, cu Rapid București, nou-promovată în primul eșalon fotbalistic al țării. În urma acestui eșec, alb-violeții ocupă locul 15 în clasament, cu doar 1 punct acumulat în 4 etape. Foto: Pro Sport
Giuleștenii au început în forță partida și au deschis scorul în minutul 8 în urma unei greșeli flagrante a lui Diogo Viana. Pănoiu a profitat de luftul fundașului portughez care a vrut să respingă balonul cu călcâiul și a trimis în plasă din întoarcere. Până la pauză, Rapid a mai avut încă două șanse mari de gol prin Albu și Bălan, însă Greab a reușit să scape cu fața curată de fiecare dată. Antrenorii Andrei Prepeliță și Mihăiță Ianovschi au operat patru schimbări la pauză, însă jocul echipei noastre nu s-a schimbat în bine. Oaspeții au mai trecut încă o dată pe lângă gol prin Pănoiu care a fost blocat la timp de Ișfan. Bălan și-a încercat și el norocul la poarta argeșeană, dar Greab a reșit să respingă în plasa laterală. Juniorul Alexandru Pănoiu l-a pus la grea încercare pe portarul echipei noastre cu un șut de la distanță, reținut însă de Greab în doi timpi. Prima ocazie a argeșenilor a venit cu o jumătate de oră înainte de final, însă Dumitrașcu nu a nimerit ținta din interiorul careului. Crepulja a fost foarte aproape de a majora diferența pe tabelă, dar Greab a reșit să respingă șutul mijlocașului rapidist. Lupeta a avut o bună șansă de a restabili egalitatea, însă lovitura sa de cap nu a reușit să-i pună probleme lui Moldovan. Următorul meci al echipei noastre este programat duminică, 15 august, de la ora 18.30, în deplasare, cu Sepsi Sf. Gheorghe.
FC Argeş: Greab – Viana (Boldor 46′), G. Turda (Tofan 46′), Piţian, N. Muşat (Ruan Teles 75′) – Meza Colli (cpt), D. Dumitraşcu – Işfan, Palic (Moisie 46′), Cr. Dumitru (Lupeta 46′) – Said. Antrenori: Andrei Prepeliță și Mihăiță Ianovschi.
Rezerve neutilizate: Croitoru – Joao Miguel, De Jonghe, Honciu.
Rapid: Moldovan – Belu-Iordache, Săpunaru (cpt), Dandea, Junior Morais – Crepulja, A. Albu – Carnat (Goge 90+2′), Pănoiu (Sefer 65′), Hlistei (Alami 65′) – A. Bălan (Bnou Marzouk 73′). Antrenor: Mihai Iosif
Rezerve neutilizate: Drăghia – Florică, Moise, Barbu, Ilie.
Stadion: Nicolae Dobrin Spectatori: 5150
Cartonașe galbene: Boldor, Meza Colli, Teles / Junior Morais, Bălan, Carnat, Moldovan
Arbitri: George Găman – Ciprian Danșa, Vlad Ionuț Bârleanu
Observatori: Marian Ivan, Liviu Ciubotariu