UTA Arad
Examinează

Desfășurare

Victorie după un joc spectaculos
FC Argeș a început cu dreptul noul sezon competițional. Piteștenii s-a impus cu 2-0, în confruntarea de sâmbătă seară, de pe propriul teren, cu UTA Arad, una dintre formațiile care și-au anunțat intențiile la intrarea în play-off.
Alb-violeții au făcut un joc foarte bun și se puteau impune la o diferență mai mare de scor dacă elevii lui Andrei Prepeliță erau mai inspirați la finalizare. Piteștenii au deschis scorul încă din debutul partidei, Bertrand învingându-l pe Iacob cu un șut din interiorul careului. Tot în primul mitan, portarul arădenilor a avut intervenții salvatoare la șuturile lui Bertrand și Njike. După pauză, Argeșul a reușit desprinderea prin Bertrand, mijlocașul originar din Madagascar finalizând din pasa lui Jakolis. Argeșenii puteau face 3-0 cu un sfert de oră înainte de final, însă bara laterală s-a opus la șutul lui Meza Colli. Următorul meci al echipei noastre este programat duminică, 24 iulie, de la ora 12.00, în deplasare cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.
FC Argeş – UTA 2-0(1-0) (Bertrand min. 2, 54)
FC Argeş: Greab – Tofan, M. Constantin, Cestor, Latovlevici – Meza Colli, Njike – Jakolis(min.70 Donisa), Calcan(min.70 Raynov), Bertrand(min.70 Turda) – Işfan.
Rezerve neutilizate: Straton – Dobrosavlevici, Vianna, Alceus, Covaci, Celestine .
Antrenor: Andrei Prepeliţă
UTA: Iacob – Vukcevic(min.61 Erico), Benga, Hoxallari, Dobrescu(min.85 Steau) – Batha(min.85 Isac), Fl. Matei(min.46 Cascini) – Miculescu, Ubbink(min.61 Stahl), Otele – Keseru.
Rezerve neutilizate: Balauru – R. Pop, Negoescu, Maxim.
Antrenor: Ilie Poenaru
Stadion: Nicolae Dobrin; Spectatori: 5.600
Cartonașe galbene: Meza Colli / Vukcevic, Batha, Hoxhallari
Arbitri: Marcel Bîrsan (București) – Vasile Marinescu (București), Adrian Vornicu.(Iași) Rezervă: Andrei Moroiță (Ploiești)
Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache (București) și Sebastian Gheorghe (Suceava).
Observator FRF: Alexandru Deaconu (București).
Observator LPF: Marian Bucurescu (București).