Desfășurare

Am promovat în Liga I după 12 ani!

FC Argeș – UTA Arad 1-1(0-1).
Au marcat: Matiș(min.53) / Al. Ioniță (min.39 pen.)

FC Argeș a reușit promovarea în Liga I după o pauză de 12 ani. Alb-violeții au terminat la egalitate, 1-1, în confruntarea cu UTA de pe propriul teren, din etapa a cincea a play-off-ului. Piteștenii au profitat de rezultatul din meciul Rapid-Turris și a terminat pe locul 2, la egalitate de puncte cu CS Mioveni, care înainte de începerea acestui minicampionat a beneficiat de acea rotunjire de puncte și va merge la baraj cu antepenultima din Liga I.

Debutul partidei a fost unul destul de echilibrat, ambele formații lăsând impresia că se tem una de alta. Prima ocazie de gol a aparținut Argeșului, însă șutul lui Șerban din afara careului a trecut la o palmă peste transversală. Buhăescu a avut șansa de a deschide scorul, însă a tras în Balauru ieșit în întâmpinare să-l blocheze după ce inițial îl driblase. Deslandes a fost foarte aproape de gol însă lovitura sa de cap, din interiorul careului, nu a prins cadrul porții. Contrar cursului jocului, UTA a deschis scorul din lovitură de la 11 m. Ducan a avut o intrare imprudentă la Pușcaș, centralul a arătat punctul cu var, penalty-ul fiind transformat de Alexandru Ioniță. Piteștenii au început foarte bine repriza secundă și au restabilit egalitatea prin Matis care a trimis în plasă, din vole, centrarea lui Robert Grecu. Buhăescu a fost foarte aprroape de a-i aduce pe alb-violeți în avantaj, însă lovitura sa de cap a trecut milimetric pe lângă bară. Câteva minute mai târziu, Buhăescu a deviat cu capul pentru Grecu, care a reluat milimetric pe lângă vinclul porții arădene. Argeșul a avut șansa de a obține victoria în minutele de prelungire cînd Buhăescu a trimis în transversală din lovitură liberă de la 20 m. S-a terminat 1-1, rezultat în urma căruia FC Argeș a promovat în Liga i după ce Rapidul a egalat pe final pe Turris. Vom reveni cu detalii.

FC Argeș: Ducan – Tofan, Deslandes, Leca, Mușat – Prepeliță(cpt), Șerban, Nini Popescu, Năstăsie – Matiș, Buhăescu.
Rezerve: Micle, Turda, Brînzan, Șerbănică, Mirică, Grecu, Alin Popa.
Antrenor: Ionuț Badea.

UTA Arad: Balauru – Roumpoulakou, Florin Ilie(cpt), R. Crișan , Tomozei – Ursu, Miculescu, C. Pușcaș, Isac – Buhăcianu, Al.Ioniță.
Rezerve: Fl. Iacob, C. Rus, Al. Ciucur, Andrei Rus, Al. Oroian, Melinte, Jebari.
Antrenor: Laszlo Balint.

Arbitru: Marcel Bîrsan(București)
Arbitri asistenți: Radu Ghinguleac(București), Daniel Mitruți(Craiova).
Arbitru rezervă: Andrei Moroiță(Ploiești)
Observatori: Marian Lumânare(București), Iosif Olah(Sfântu Gheorghe)

Livetext:
min.1. A început partida.
min.12: Matiș trage de la 18 m în plasa laterală.
min.25: Nini Popescu centrează în careu, însă Șerban este în celălalt capăt al careului iar faza rămâne fără nici un rezultat.
min.33: Nini Popescu centrează în fața porții, însă acolo nu se află nici un coechipier, iar arădenii resping balonul.
min.34: Șerban trage de la 25 m, însă balonul se duce la o palmă peste transversală.
min.35: Buhăescu primește o pasă în careu, îl driblează pe Balauru ieșit în întâmpinare, dar Buhăescu trage în acesta.
min.36: Năstăsie execută o lovitură de colț iar Deslandes reia cu capul pe lângă poartă din 6 m!.
min.38: Portarul Răzvan Ducan are o intrare imprundentă, îl faultează în suprafața de pedeapsă pe Pușcaș care primise mingea de la Buhăcianu, iar centralul indică penalty.
min.39: 0-1! Gol UTA! Ioniță transformă lovitura de la 11 m și deschide scorul.
min.45: Se termină prima repriză. Oaspeții intră la cabine cu un avantaj minim.
min.46: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Năstăsie și Nini Popescu, au intrat Alin Popa și Robert Grecu.
min.47: Matiș pătrunde în careu, însă în loc să șuteze pe spațiul porții, trage paralel cu poarta iar faza se încheie fără nici un rezultat.
min.50. Matiș combină cu Alin Popa în careu, însă acesta trimite în brațele portarului arădean.
min.52: Cristian Pușcaș este avertizat cu un cartonaș galben.
min.53: 1-1! Gol FC Argeș! Grecu centrează în careu, Matiș reia din vole și trimite în poartă!.
min.57: Buhăescu reia cu capul peste poartă în urma unei lovituri de colț executată de Mușat.
min.60: Schimbare la UTA. Iese Ursu, intră Ciucur.
min.63: Buhăescu deviază cu capul pentru Grecu, care reia milimetric pe lângă vinclul porții arădene.
min.63: A doua înlocuire la UTA. Iese Tomozei, intră Andrei Rus.
min.70: Tofan trimite un șut-centrare direct în brațele lui Balauru.
min. 71: Dublă schimbare la FC Argeș. Iese Șerban și Mușat, intră Brînzan și Șerbănică.
min.78: Cartonaș galben Radu Crișan.
min.84: Ultima înlocuire la FC Argeș. Iese Deslandes accidentat, intră Grigore Turda.
min.85: Cartonaș galben Melinte.
min.88: Dublă schimbare la UTA. Au ieșit Ioniță și Buhăcianu, au intrat Ciprian Rus și Jebari.
min.90: Meciul se va prelungi cu minimum 4 minute.
min.90+2: Buhăescu trimite în transversală din lovitură liberă de la 20 m.
min.90+4: Se termină partida. FC Argeș a promovat în Liga I de pe locul 2, cu 27 de puncte, după ce Rapidul a egalat pe final pe Turris. Mioveniul cu același număr de puncte ca și FC Argeș va merge la baraj pentru că a beneficiat de acea rotunjire de 0,5 puncte înainte de startul play-off-ului.