Examinează

Desfășurare

FC Rapid – FC Argeș 1-2(0-0).
Au marcat: Drăghiceanu(min.84) / Șerbănică(min.55), Șerban(min.90)

FC Argeș a obținut o victorie uriașă în lupta pentru promovarea în Liga I. Piteștenii s-au impus marți seară, cu 2-1, în confruntarea din Regie, cu Rapid București, din etapa a treia a play-off-ului Liga 2 Casa Pariurilor și au făcut un pas mare pentru a ocupa la finalul acestui minicampionat unul din primele două locuri care duc în Liga I.

Giuleștenii au început tare partida și au ratat o mare ocazie de gol prin Labeau care a fost blocat de Ducan. Replica alb-violeților a venit câteva minute mai târziu când Deslandes a trimis cu capul peste poartă în urma unei faze fixe. Piteștenii au fost foarte aproape de deschiderea scorului prin mijlocașul Răzvan Matiș care de la marginea careului a trimis puțin pe lângă poarta lui Tătaru. Argeșenii au fost foarte aproape de deschiderea scorului pe finalul primei reprize când Tofan a centrat în fața porții, însă Nini Popescu nu a ajuns la întâlnirea cu balonul. FC Argeș a început foarte bine repriza secundă și a ratat două oportunități de a deschide scorul prin Buhăescu și Năstăsie. Alb-violeții au deschis scorul în minutul 55 prin fundașul Dănuț Șerbănică care a reluat în poartă centrarea lui Matiș. Piteștenii își puteau dubla avantajul pe tabelă cu o jumătate de oră înainte de final când Matiș a trimis în bara laterală de la 25 m. Rapid a restabilit egalitatea cu cinci minute înainte de finalul timpului regulamentar. Nou-intratul Drăghiceanu a trimis în plasă, cu un șut de la 20 m și a încins finalul partidei. Piteștenii au dat lovitura în minutul 90 prin Ionuț Șerban care l-a învins pe Tătaru cu un șut plasat din afara careului. S-a terminat 1-2, rezultat în urma căruia FC Argeș a urcat pe locul 3, cu 23 de puncte, cu unul mai puțin decât ocupanta locului 2, Turris Turnu Măgurele, care de la ora 21.00 va întâlni pe propriul teren Petrolul Ploiești. Următorul meci al echipei noastre este restanța cu CS Mioveni, din etapa 2 a play-off-ului, partidă programată vineri, 24 iulie, de la ora 17.30, pe stadionul Nicolae Dobrin.

Rapid: Al. Tătaru – Bonnin (Val. Alexandru 74′), Bg. Manole, Mallo, Goge (cpt.) – Djuric (Cârstocea 46′), Jorza – Sefer (G. Crețu 59′), Alami (I. Voicu 79′), Hlistei – Labeau (Drăghiceanu 59′)
Rezerve neutilizate: Drăghia – Pănoiu
Antrenor: Dan Alexa

FC Argeș: Ducan – Tofan, Deslandes, Mih. Leca (Turda 86′), Șerbănică – Matiș, Prepeliță (cpt.)(Brînzan 79′), I. Șerban, I. Năstăsie (Mirică 67′) – N. Popescu (Alin Popa 86′), Buhăescu (Rob. Grecu 86′)
Rezerve neutilizate: Micle – Mușat
Antrenor: Ionuț Badea

Stadion: Regie. Fără spectatori.
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti).
Arbitri asistenți: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Mihai Marius Marica (Bistriţa).
Arbitru rezervă: Viorel Nicușor Flueran (Craiova).
Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila), Lucian Cârjă (Constanţa).

Update:
Din primul 11-ce trimis în teren de antrenorul Ionuț Badea lipsește mijlocașul Andrei Blejdea care în urmă cu câteva zile a fost operat de menisc.

Livetext:
min.1: A început partida.
min.2: Labeau pătrunde în dreapta careului, dar trage în Ducan, ieșit la întâmpinare.
min.5: Deslandes trimite cu capul peste poartă în urma unei lovituri de colț.
min.10. Matiș trage de la 18 m puțin pe lângă poartă.
min.14: Năstăsie trimite pe lângă poartă din lovitură liberă de la 16 m.
min.19: Același Năstăsie șutează din interiorul careului, însă un fundaș giuleștean deviază în corner.
min.30: Sefer execută o lovitură de colț, însă Buhăescu respinge în aut.
min.43: Tofan centrează în fața porții, însă Nini Popescu nu ajunge să împingă balonul în poartă.
min.45: Prima repriză se încheie cu un scor alb.
min.46: A început repriza secundă.
min.46: Prima schimbare la Rapid. A ieșit Djuric, a intrat Cârstocea.
min.50: Năstăsie este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault la Cârstocea.
min.52: Năstăsie trage de la 25 m pe lângă poartă.
min.53: Prepelită combină în careu cu Buhăescu care finalizează cu un șut slab, direct în brațele portarului.
min.54: Năstăsie trimite de la 23 m la o palmă pe lângă stâlpul din dreapta porții apărate de Tătaru.
min.55: 0-1! Gol FC Argeș! Șerbănică reia în plasă din fața porții după o centrare în careu a lui Matiș.
min.57: Dublă schimbare la Rapid. Au ieșit Sefer și Labeau, au intrat Crețu și Drăghiceanu.
min.61: Matiș trimite în bara laterală de la 25 m!
min.67: Prima înlocuire la FC Argeș. Iese Năstăsie, intră Mirică.
min.73: A patra înlocuire la Rapid. Iese Bonnin, intră Vali Alexandru.
min.78: Drăghiceanu trage pe poartă din lovitură liberă de la 16 m lateral – dreapta, însă Ducan reține.
min.78: Ultima scimbare la Rapid. iese Alami, intră Voicu.
min.79: A doua înlocuire la FC Argeș. Iese Prepeliță, intră Brînzan.
min.84: 1-1! Gol Rapid! Drăghiceanu restabilește egalitatea cu un șut plasat de la 20 m!.
min.84: Triplă schimbare la Argeș. Ies Buhăescu, Leca și Nini Popescu și intră Robert Grecu, Grigore Turda și Alin Popa.
min.90: 1-2! Gol FC Argeș! Șerban îl învinge pe Tătaru cu un șut plasat de la peste 20 m.
min.90+2: Se termină partida. FC Argeș se impune cu 2-1 în Regie, în fața Rapidului și urcă pe locul 3 al clasamentului.