Alexandru Pelici: „Trebuie să găsim echipa ideală”

La finalul testului de sâmbătă, cu CSM Slatina, pierdut de FC Argeș, scor 0-2, Alexandru Pelici, antrenorul echipei noastre, a tras concluziile care se impun.

Tehnicianul alb-violet speră să remedieze problemele, iar la startul campionatului FC Argeș să arate ca o formație care se luptă pentru promovare: „O primă repriză bună pentru noi, aproape de ceea ce ne dorim să jucăm. Facem în continuare anumite greșeli pe o lipsă de maturitate. Din păcate, pe o astfel de greșeală a venit și golul lor. Cu excepția acelei greșeli, consider că am făcut o repriză bună, poate cea mai bună din meciurile de până acum. Am fost echipa care a condus ostilitățile, am încercat să construim, lucrăm mult la atacul pozițional. Asta înseamnă să duci o campanie pentru promovare, să înveți să ataci. Suntem în căutări, iar dacă cineva își închipuia că va fi ușor, realitatea este cu totul alta. Trebuie să găsim echipa ideală. Mai sunt două săptămâni și sunt sigur că la ora începerii campionatului vom fi pregătiți pentru ceea ce urmează. Era un joc la mustață și nu știm cum se termina. Am avut ocazii multe, iar acest lucru este îmbucurător. Am avut bară și un gol anulat greșit, dar nu asta contează. E important ce am făcut în teren, e important ca băieții să creadă că putem reuși. Într-o oarecare măsură, mă îngrijorează faptul că nu reușim să înscriem, însă atunci când jocul merge, ai premise că lucrurile astea se vor îmbunătăți. Cred că lucrurile vor sta cu totul altfel în campionat” a spus Alexandru Pelici, la finalul amicalului cu CSM Slatina.