Badea: „N-am venit la Piteşti să fiu mediocru”

Ionuţ Badea, tehnicianul echipei FC Argeş s-a declarat nemulţumit de rezultatul partidei de luni seară cu Farul Constanţa, încheiată la egalitate, 2-2. Principalul grupării din Trivale îşi dorea să obţină victoria la redebutul în faţa spectatorilor piteşteni.

Badea a identificat problemele echipei şi a tras concluziile care se impun: ” Era important pentru noi să câştigăm astăzi. Tot ceea ce a respirat echipa în această săptămână a fost cu gândul la victorie. Din păcate, după un început bun şi o primă repriză consistentă, aproape de finalul ei, am cedat uşor, uşor, liniile şi adversarul a început să-şi creeze un pic de consistenţă în joc ajungând către poarta noastră destul de uşor. Repriza a doua în bună parte le-a aparţinut oaspeţilor. Sunt o echipă omogenă care de la mijloc în sus crează probleme foarte grele echipelor cu care joacă. Odată cu oarecare lipsă de încredere în momentele noastre când am pierdut destul de uşor posesia, adversarul a prins în consecinţă mai multă încredere şi a început să-şi pună în aplicare jocul de pase cu verticalizarea lor. E bine că am egalat, deşi am condus. S-a ratat şi acel penalty… Sunt lucruri care se întâmplă şi influenţează realitatea imediat următoare. Nu este o matematică să numeri ocaziile şi la final să tragi o linie. Sunt momente care influenţează realitatea din teren. Pentru noi e bine că am revenit de la 1-2 şi chiar şi cu această problemă fizică pe care am înregistrat-o în repriza a doua, dacă eram mai atenţi am fi reuşit să marcăm şi golul 3. Lipsa de încredere, în momentele de posesie ale noastre, a dat această nesiguranţă în apărare în urma faptului că am greşit pase destul de simple. Totul se întâmplă în mintea noastră pentru că este un declic pe care în multe momente am reuşit să-l găsesc. E o situaţie de un nou început pentru mine, cu emoţie după 10 ani de când am plecat din Piteşti, dar momentele bune care au fost în prima repriză îmi dau speranţe pentru a construi mai departe. Pentru noi în momentul de faţă, rămâne doar o situaţie de a face cât mai multe puncte până în iarnă şi apoi vom vedea. Nu am venit la Piteşti să fiu mediocru, ba, dimpotrivă, îmi doresc să aduc Argeşul pe prima scenă”.