Badea: ”Un punct câștigat”

La finalul meciului de duminică după-amiază, cu Petrolul Ploiești, terminat la egalitate, 1-1, Ionuț Badea, antrenorul echipei noastre, a consider echitabilă această remiză.

Principalul alb-violeților spune că nu este ușor să câștigi împotriva unui adversar precum Petrolul: ”A fost un meci contra uneia dintre cele mai bune echipe din Liga a II-a, o echipă care se vede că lucrează, care poate pune în difultate orice adversar și prin componența ei individuală, dar și prin mișcările ofensive pe care și le-au antrenat și însușit. Pentru noi rămâne un punct câștigat, deși în multe momente echipa a lăsat impresia că poate câștiga această partidă. Încheiem un ciclu fără înfrângere în care s-a jucat din 3 în 3 zile. Este o situație bună de încredere, însă e doar un punct. Rămâne aceași situație legată de fiecare partidă în parte. Până în iarnă vreau să acumulăm cât mai multe puncte, iar apoi rămâne de văzut ce vom putea face. Au fost două reprize diametral opuse. Să te aperi 90 de minute nu poate să-ți aducă nici victorie, nici măcar un egal!. Le-am transmis la pauză că trebuie să jucăm, să pasăm în continuare, să deschidem frontul de lucru pentru că așa am și marcat. Nu a fost o situație întâmplătoare, dar evident că și forța Petrolului și-a spus cuvântul. E o echipă care are obiectiv clar de promovare, cu un buget poate de trei ori mai mare decât îl avem noi. Vrem nu vrem, trebuie să ținem cont șl de acest lucru, pentru că individual sau pe hârtie sunt peste noi. Cu atât mai mult e important că am reușit un joc bun, o fază completă ca disciplină tactică. Practic asta este casa noastră. De aici plecăm. Marile obiective au fost legate de această fază defensivă și disciplină tactică care te poate face să te gândești la obiective mai mari”.