A doua remiză înregistrată în Cupa României

FC Argeș păstrează șanse de calificare în sferturile Cupei României după ce a terminat la egalitate, 1-1, în confruntarea de miercuri, de la Ploiești, cu Chindia Târgoviște, din etapa a doua a grupei D.

Cu o formulă în care s-au regăsit mulți dintre jucătorii care au evoluat mai puțin în meciurile din campionat, FC Argeș a făcut un joc destul de bun și numai ghinionul a făcut ca alb-violeții să nu obțină cele trei puncte puse în joc. Piteștenii au deschis scorul după 15 minute prin Celestine, însă târgoviștenii au restabilit egalitatea în minutul 30 prin Vorobjovas. În ultimul sfert de oră, alb-violeții au forțat desprinderea pe tabelă, însă Dobrosavlevici și Crețu au trimis balonul în transversală. În urma acestei remize, FC Argeș ocupă locul 4, cu 2 puncte, iar în ultimul meci al grupei D, programat pe 7 decembrie, la Pitești, echipa noastră va da piept cu Universitatea Craiova.

Chindia Târgoviște – FC Argeș 1-1 (1-1) Au marcat: Vorobjovas(30) / Celestine(min.15)

Chindia Târgoviște: Moldovan – Avram(min.89 Orozco), Boldor, Dima, Atanase(min.82 Zamfir) – Chamed(min.46 Jipa), Ndom, Vorobjovas(min.72 Akhmatov), Mihaiu – Cooper, Grubac(min.72 A.Petre)
Rezerve neutilizate: Eșanu, Ioniță
Antrenor: Anton Petrea

FC Argeș: Micle – Tofan, Dobrosavlevici, Raynov, Crețu – Meza Colli(min.62 Calcan), Alceus(min.46 Njike) – Jakolis(min.62 Ișfan), Donisa(min.62 Șerban), Bertrand(min.84 Florescu) – Celestine
Rezerve neutilizate: Bettini – Gașpar, Pîrvu, Covaci
Antrenor: Constantin Schumacher

Stadion: Ilie Oană(Ploiești)

Arbitru: Bogdan Dumitrache / A1: Adrian Popescu / A2: Valentin Dumitru/ Rezervă: Adrian Cojocaru / VAR: George Găman / AVAR: Bogdan Gheorghe

Observator joc: Raluca Șerban

Observator arbitri: Corneliu Fecioru

Livetext:

min.1: A început partida

min.7: Chindia lovește bara, dar ”centralul” partidei semnalizează o poziție de ofsaid la pasa care a dejucat apărarea piteșteană

min15: 0-1! Jakolis execută o lovitură de colț, iar Celestine trimite cu capul în plasă din 6 m!

min.17:Jakolis trage la poartă, însă un fundaș târgoviștean se interpune pe direcția șutului

min.30:1-1! Vorobjovas, nemarcat, trimite în plasă în urma unei centrări de pe stânga

min.45: Se termină prima repriză. Cele două echipe intră la cabine la egalitate.

min.46: Prima schimbare la FC Argeș. A ieșit Bryan Alceus, a intrat Tony Njike

min.46: Schimbare și la Chindia. A ieșit Naser Chamed, a intrat Alexandru Jipa

min.48: Donisa centrează în careu, însă balonul trece prin fața porții

min.56: Boldor trimite peste transversală din lovitură liberă de la 25 m

min.59: Donisa pătrunde în careu, însă trage în plasa laterală

min.60: Njike este avertizat cu un galben după un fault asupra lui Vorobjovas

min.62: Triplă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Jakolis, Meza Colli și Donisa, au intrat Ișfan, Calcan și Șerban

min.72: Dublă schimbare la Chindia. Au ieșit Vorobjovas și Grubac, au intrat Akhmatov și Petre

min.75: Jipa pătrunde în careu, șutează, dar mingea trece la o palmă de bara laterală

min.80: Calcan execută o lovitură de colț, iar Dobrosavlevici reia cu capul în transversală

min.85: Ultima schimbare la FC Argeș. A ieșit Dorian Bertrand, a intrat Alexandru Florescu

min.86: Geani Crețu zguduie transversala cu un șut de la 20 m

min.88: Schimbare la Chindia. Iese Avram, intră Orozco

min.90: Ișfan trimite peste poartă din interiorul careului

min.90+6: Partida de la Ploiești se termină la egalitate, 1-1, iar FC Argeș înregistrează a doua remiză după cea din prima etapă, de la Minaur Baia Mare.

sursa rezumat video: Orange Sport