Eduard: „Băieţii au dat dovadă de caracter!”

La finalul meciului de sâmbătă, cu Luceafărul Oradea, câştigat de FC Argeş cu 2-1, Augustin Eduard, antrenorul alb-violeţilor s-a declarat mulţumit de evoluţia echipei. Tehnicianul echipei noastre consideră că jucătorii săi au meritat victoria după felul în care au decurs ostilităţile în teren.

Eduard are punctaj maxim după cele două etape de la revenirea pe banca tehnică a echipei noastre: „În primul rând vreau să-mi felicit echipa pentru puterea de a lupta şi pentru forţa de a reveni. Prima repriză a fost echilibrată. Luceafărul Oradea a jucat mai bine decât mă aşteptam după rezultatele controversate pe care le-au avut în ultimul timp. Adversarul este o echipă imprevizibilă care cu noi a prins o zi foarte bună. După pauză am forţat desprinderea pe tabelă. Am avut posesia, am construit şi ne-am creat ocazii de gol. Am marcat de două ori şi am mai avut şi trei bare. În prima repriză, dar şi în a doua, portarul nostru, Nicuşor Grecu a avut intervenţii foarte bune şi a scos câteva mingi grele. După ce am fost egalaţi am mizat pe cartea atacului şi am forţat desprinderea. Niciuna dintre cele două echipe nu s-a mulţumit cu egalul şi a încercat să dea lovitura pentru a câştiga cele trei puncte puse în joc. Mi-a fost teamă cel mai mult de oboseala acumulată pe drum. Am ajuns la Oradea vineri, în jur de ora 17 şi am făcut o scurtă mişcare, iar sâmbătă, la ora 11, am intrat pe teren. Băieţii au dat dovadă de caracter şi nu ne-am mulţumit cu jumătăţi de măsură. Până la urmă insistenţa noastră a fost răsplătită de dorinţa foarte mare de a câştiga acest meci”.