FC Bihor Oradea – FC Argeș, în play-off-ul Cupei României

FC Argeș și-a aflat astăzi adversarul din play-off-ul Cupei României. Sorții au decis ca alb-violeții să înfrunte pe FC Bihor Oradea, formație care activează în cel de-al treilea eșalon fotbalistic al României. Meciurile se vor disputa pe 30 august, cu excepția excepția partidelor care vor fi televizate, programul urmând a fi anunțat ulterior de FRF.

La tragerea la sorți de la Casa Fotbalului au participat 32 de echipe, dintre care 24 de echipe calificate din turul anterior şi 8 echipe din Liga 1. Cele opt echipe din primul eşalon sunt cele patru echipe clasate pe locurile 3-6 la finalul play-out-ului ediţiei anterioare de campionat, alături de cele două câştigătoare ale barajului de menţinere-promovare în Liga 1 şi cele două nou-promovate direct în actuala ediţie de campionat.

Două urne valorice

Echipele au fost împărțite în două urne valorice, în urna A fiind repartizate FC Voluntari, U Cluj, FC Botoșani, FC Hermannstadt, Oțelul Galați, Poli Iași, UTA și Dinamo, iar în urna B, Metaloglobus, SCM Zalău, FC Bihor Oradea, Progresul Pecica, Unirea Dej, CSC Dumbrăvița, Phoenix Buziaș, Viitorul Șimian, CSM Deva, Corvinul Hunedoara, CSC 1599 Șelimbăr, CSM Alexandria, Chindia Târgoviște, CS Tunari, Concordia Chiajna, CSA Steaua,Viitorul Ianca, Gloria Buzău, FC Bacău, Csikszereda Miercurea Ciuc, Ceahlăul Piatra Neamț, Unirea Slobozia, FC Argeș și CS Mioveni.

Cum s-a făcut împerecherea

S-au grupat echipele din urna A cu echipe din urna B (8 jocuri), iar cele 16 echipe rămase în urna B s-au grupat între ele (8 jocuri). Celelalte 8 echipe din Superliga (Farul, FCSB, CFR Cluj, Universitatea  Craiova, Rapid, FCU Craiova, Sepsi și Petrolul) au asigurată prezența în grupe.

Meciurile din play-off-ul Cupei României:

1.Metaloglobus – Dinamo

2.FC Bacău – Oțelul

3.Unirea Slobozia – Hermannstadt

4.CSC Dumbrăvița – UTA

5.Ceahlăul – U Cluj

6.SCM Zalău – Poli Iași

7.CSC 1599 Șelimbăr – FC Voluntari

8.CS Mioveni – FC Botoșani

9.Progresul Pecica – Viitorul Șimian

10.FC Bihor Oradea – FC Argeș 

11.CSM Alexandria – Concordia Chiajna

12.Unirea Dej – CSA Steaua

13.Viitorul Ianca – CS Tunari

14.Phoenix Buziaș – Chindia

15.Corvinul Hunedoara – Csikszereda

16.CSM Deva – Gloria Buzău

Redirecționează 3,5% din impozitul deja plătit de tine

 

 

This will close in 10 seconds