Înfrângere în prelungiri!

Academica Clinceni-FC Argeş 2-1(0-1) Au marcat: Patriche(min.81), Horşia(min.90+1)/Năstăsie(min.8)

FC Argeş a fost foarte aproape de a obţine un rezultat bun în deplasarea de vineri seară de la Academica Clinceni, una dintre cele două echipe din eşalonul secund care vor promova în Liga I la finalul acestei ediţii de campionat. Piteştenii au fost învinși cu 2-1 de către ilfoveni la finalul unui meci dramatic pentru gazde care aveau nevoie de victorie ca de aer pentru a reuşi o promovare istorică în primul eşalon. Sursa foto: FC Argeş TV
Piteştenii au deschis scorul în minutul 8 prin Ionuţ Năstăsie care a trimis un şut de la 20 m la care portarul gazdelor a plonjat târziu. După primirea golului, Academica s-a avântat în atac şi a pus presiune pe defensiva argeşeană care până la finalul primul mitan şi-a făcut destul de bine datoria. După revenirea de la cabine, Clinceniul a forţat egalarea pe care a reuşit-o în minutul 81 prin Patriche. Acesta a reluat în plasă din interiorul careului după ce Paţurcă şutase în bara laterală. Academica a dat lovitura marcând golul victoriei în cel de-al doilea minut suplimentar de prelungiri prin Ovidiu Horşia, care a trimis cu capul în plasă, din centrarea lui Pîrvulescu. În urma acestei victorii, Academica Clinceni şi-a asigurat promovarea cu cele 84 de puncte, adunate în 37 de etape. Ilfovenii vor termina sezonul în primele două locuri ale ligii secunde. În urma acestui eşec, FC Argeş a rămas pe locul 6, cu cele 65 de puncte, strânse în 37 de puncte. În ultima rundă a sezonului care este programată la sfârşitul acestei săptămâni, FC Argeş va întâlni vineri, de la ora 18, pe propriul teren pe Sportul Snagov.

Academica Clinceni: Oct. Vâlceanu – Nicola, Găină, Patriche (cpt.), P. Pârvulescu – Şut, Bg. Barbu (min.65 Vl. Mihalcea) – Gliga, Vas. Olariu (min.76 Paţurcă), Rob. Ion (min.81 Horşia) – Buziuc. Antrenor: Ilie Poenaru.
FC Argeş: Oct. Popescu – Hreniuc, Vişa, Turda – Buleică, R. Costin (min.66 Stan), Panait, Şerban – Năstăsie (min.83 Enceanu), Nilă, C. Barbu (min.76 Florescu). Antrenor: Augustin Eduard.
Arbitru: Robert Dumitru(Sfântu Gheorghe).
Arbitri asistenţi: Cosmin Vatamanu şi Mihăiţă Necula (ambii din Bucureşti).
Arbitru de rezervă: Andrei Moroiţă (Ploieşti)
Observatori: Vasile Bratu (Slobozia) şi Stere Guteanu (Techirghiol).
Cartonaşe galbene: Olariu, Gliga, Găină/Costin, Turda, Popescu, Panait.

Cum s-au marcat golurile:
min.8: 0-1! Năstăsie deschide scorul cu un şut pe jos de la 20 m care îl surprinde pe Vâlceanu.
min.81: 1-1! Clinceniul restabileşte egalitatea prin Patriche care reia în plasă după ce Paţurcă şutase în bara laterală.
min.90+1: 2-1! Academica preia conducerea prin Ovidiu Horşia care trimite cu capul în poartă din centrarea lui Pîrvulescu.