Umiliți de o echipă de liga a doua!

FC Argeș a fost umilită de Dinamo București în prima manșă a barajului de menținere/promovare în Liga I. Formația pregătită de Ovidiu Burcă s-a impus cu 6-1, în confruntarea de luni seară, de pe stadionul Arena Națională.

Piteștenii au fost de nerecunoscut în această partidă și au nevoie de o minune în retur pentru a remonta această diferență. Bucureștenii au deschis scorul după doar un sfert de oră, Bena trimițând cu capul în plasă, după un corner executat de Roșu. Argeșul putea restabili egalitatea în minutul 18, însă Garita a șutat slab, după ce a scăpat spre poarta apărată de Dujmovic. Bucureștenii s-au desprins pe tabelă în minutul 24, când balonul a ajuns cu șansă la Larrucea în interiorul careului, iar mijlocașul ”câinilor” nu l-a iertat pe portarul piteștenilor. După doar trei minute, alb-roșii au marcat din nou, Pop învingându-l pe Micle cu un lob. Defensiva alb-violeților a mai cedat încă o dată până la pauză, Ghezali punctând în urma unei acțiuni care a făcut șah-mat defensiva alb-violeților. După revenirea de la cabine, FC Argeș a redus din diferență prin Zebic, însă Dinamo a refăcut diferența imediat prin Iglesias, cu un șut din afara careului. Câteva minute mai târziu, Ghezali a scăpat singur și l-a învins pe Micle. Piteștenii au rămas în zece oameni în minutul 64, Koubemba primind al doilea cartonaș galben pentru un fault. Cu câteva minute înainte de finalul partidei, Argeșul a mai avut șansa de a reduce din handicap, însă Șerban a lovit bara transversală. Manșa retur a acestui baraj este programată sâmbătă, 3 iunie, de la ora 21.00, pe stadionul Nicolae Dobrin.

Superliga Superbet, Sezonul 2022-2023, Baraj menținere/promovare, Manșa tur

Dinamo București – FC Argeș 6-1(4-0)

Au marcat: Bena(min.15), Larrucea(min.23), Pop(min.27), Ghezali(min.40, 61), Iglesias(min.56) / Zebic(min.54)

Dinamo: Dujmovic – Moura, Giafer, Bena, Amzăr(min.83 C. Șerban) – Iglesias, Larrucea, N. Roșu(min.74 V.Borcea) – I. Roșu, Al. Pop(min.73 Țîră), Ghezali(min.88 Florescu)
Rezerve neutilizate: Oncescu – Demici, D. Irimia, Al. Irimia, Buleică
Antrenor: Ovidiu Burcă

FC Argeș: Micle – Tofan, Turda, Zebic, Vianna(min.46 Dobrosavlevici) – Bassong(min.65 Jakolis), Njike(min.90+3 Mimito Biai) – Calcan, Koubemba, Jobello(min.65 I.Șerban – min.84 Pîrvu) – Garita
Rezerve neutilizate: Micu – Meza Colli, Moisie, Brendon
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

Cartonașe galbene: Bena, Moura / Koubemba, Bassong, Njike, Calcan, Dobrosavlevici

Cartonașe roșii: Koubemba(min.64)

Stadion: Arena Națională (București) Spectatori: 24.480
Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca), A1: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), A2: Mihai Marica (Bistrița)
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan (Arad), AVAR: Adrian Vornicu (Iași)

Observator joc: Mihai Andrieș

Observator arbitri: Iosif Olah

Livetext:

min.1: A început partida

min.7: Calcan centrează în careu, însă Dujmovic reține

min.15: 1-0! Quentin Bena trimite cu capul în plasă în urma unei lovituri de colț!

min.16: Garita pătrunde în careu, însă trage slab la poartă

min.22: Cartonaș galben Kevin Koubemba

min.24: 2-0!  Lovitură liberă Dinamo de la aproximativ 22 m, zidul argeșean deviază balonul, iar Larrucea trimite în plasă din 6m!

min.27: 3-0! Defensiva echipei noastre este făcută încă o dată șah-mat! Alexandru Pop trimite în plasă, în urma unei combinații cu Ghezali!

min.32: Njike trimite peste poartă de la marginea careului de 16 m

min.37: Neluț Roșu șutează de la 16 metri, puțin pe lângă

min.40: 4-0! Apărarea echipei noastre estre făcută groggy! Ghezali îl învinge pe Micle cu o scăriță interiorul careului!

min.45: Tofan reia peste poartă din câțiva metri!

min.45+2: Se termină prima repriză. Dinamo conduce la pauză cu un neverosimil 4-0!

min.46: Prima schimbare la FC Argeș. A ieșit Fabio Vianna, a intrat Alin Dobrosavlevici

min.46: A început repriza secundă

min.54: 4-1!  Defensiva bucureștenilor nu reușește să respingă o minge în propriul careu, iar Zebic trimite în plasă și reduce din diferență!

min.56: 5-1! Iglesias trage puternic, iar Dobrosavlevici deviază în propria poartă!

min.61: 6-1! Ghezali face Dublă după ce îl învinge pe Micle cu un șut din interiorul careului!

min.62: Koubemba vede al doilea galben pentru un fault și este eliminat

min.65: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Bassong și Jobello, au intrat Jakolis și Șerban

min.72: Dublă schimbare la Dinamo. Au ieșit Pop și Roșu, au intrat Țîră și  Borcea

min.75: Cartonaș galben Bena

min. 82: Ionuț Șerban trimite în transversală la la 20 m!

min.87: Schimbare la Dinamo. A ieșit Ghezali, a intrat Florescu

min.90: Schimbare la FC Argeș. A ieșit Njike, a intrat Mimito Biai

min.90: Se termină partida. FC Argeș pierde rușinos, scor 1-6, partida cu Dinamo, din manșa tur a barajului pentru menținere/promovare în Liga I, iar șansele de a rămâne în prima ligă sunt foarte mici. Returul este programat sâmbătă, 3 iunie, de la ora 21.00, pe stadionul Nicolae Dobrin.

sursa rezumat: Fotbal România