Înfrângere cu ardelenii, situație disperată în clasament!

FC Argeș nu a reușit să bifeze a doua victorie consecutivă din acest play-out, iar situația din clasament devine una disperată. Alb-violeții au pierdut la limită, scor 1-2, confruntarea de sâmbătă, din deplasare, cu FC Hermannstadt, din runda cu numărul 5 a play-out-ului, rezultat în urma căruia Piteștiul rămâne pe locul 9, cu 17 puncte, poziție direct retrogradabilă.

Echipa pregătită de Bogdan Vintilă a făcut o primă repriză foarte slabă, iar gazdele au profitat din plin de acest lucru. Hermannstadt a deschis scorul în minutul 11, prin Limaj, care a șutat din întoarcere, de lângă Njike, lângă rădăcina barei. Replica echipei noastre a fost dată de Șerban, însă șutul său înșelător a fost respins în ultimul moment de Letica. Până la pauză, sibienii au mai marcat încă o dată, din nou, Paraschiv punând latul la centrarea de manual a lui Balaure. La un sfert de oră de la revenirea de la cabine, Piteștiul a redus din diferență prin Koubemba, iar speranțele de a scoate o remiză au renăscut din nou. Deși a alergat după egalare până în ultimul minut, FC Argeș nu și-a mai creat ocazii de a marca până la final. Acest eșec a fost al patrulea înregistrat de alb-violeți în play-out, iar misiunea echipei noastre de a prinde un loc de baraj devine una din ce în ce mai complicată.

Superliga Superbet, Sezonul 2022-2023, Play-Out, Etapa 5

FC Hermannstadt – FC Argeș 2-1(2-0)

Au marcat: Limaj(min.11), Paraschiv(min.38) / Koubemba(min.61)

FC Hermannstadt: Letica – Butean, Bejan, Stoica, Opruț(min.78 Medina) – Mino Sota, Alhassan(min.65 Biceanu) – Balaure(min.65 Bărbuț), Limaj(min.90+1 Issah), Popescu(min.78 Oroian) – Paraschiv
Rezerve neutilizate: Muțiu, Issah, Petrescu, Babic, Buhăcianu
Absenți: G. Iancu (suspendat), Antoche (accidentat)
Antrenor: Marius Măldărășanu

FC Argeș: Micle – Tofan, Turda, Dobrosavlevici(min.62 Zebic), Brendon Lucas, Rizzi(min.46 Jakolis) – Nijke(min.62 Meza Colli), Mimito, Șerban(min.62 Jobello) – Calcan(min.90 Pîrvu), Koubemba
Rezerve neutilizate: Micu, Moisie, Crețu, Tîrcoveanu
Absenți: Bassong (accidentat), Straton, M. Constantin, Vianna, Celestine, Donisa (neincluși în lot), Garita (exclus din lot)
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

Cartonașe galbene: Petrescu, Opruț / Dobrosavlevici, Calcan

Stadion: Municipal (Sibiu)
Arbitru: Marian Barbu(Făgăraş) / A1: Ciprian Danşa (Satu Mare), A2: Bogdan Gheorghe (Bucureşti) / Arbitru VAR: Ovidiu Haţegan (Arad), Arbitru AVAR: Cristina Mariana Trandafir (Bucureşti)

Observator joc: Marian Bucurescu

Observator arbitri: Nicolae Grigorescu

Livetext:

min.1: A început partida

min.5: Balaure trimite peste transversală de la 18 m

min.7: Șerban reia în brațele portarului din lovitură liberă de la 25 m

min.11: 1-0! Călin Popescu deviază o centrare, balonul ajunge la Vesel Limaj, acesta pivotează de lângă Njike, trage la poartă, iar mingea se duce în plasă!

min.17: Daniel Paraschiv șutează puternic de la marginea careului, însă un fundaș piteștean blochează

min.28: Tofan centrează în forță, însă Letica boxează balonul

min.34: Dobrosavlevici primește un cartonaș galben pentru un fault

min.36: Butean trimite puțin pe lângă poartă din lovitură liberă de la 25 m

min.38: 2-0! Balaure centrează perfect, iar Paraschiv pune latul și trimite în plasă!

min.45+2. Se termină prima repriză. Sibienii intră la cabine cu un avantaj de două goluri

min.46: A început repriza secundă

min.46: Prima schimbare la FC Argeș. A ieșit Rizzi, a intrat Jakolis

min.49: Calcan primește un cartonaș galben pentru proteste

min.53: Petrișor Petrescu este avertizat de pe bancă cu un galben pentru proteste

min.57: Paraschiv trimite la o palmă de portă de la 20 m

min.61: 2-1! Calcan îi pasează lui Kevin Koubemba, iar acesta trimite în plasă cu un șut plasat!

min.63: Triplă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Șerben, Njike și Dobrosavlevici, au intrat Jobello, Meza Colli și Zebic

min.66: Dublă înlocuire la Sibiu. Au ieșit Baba Alhasan și Balaure, au intrat Balaure și Bărbuț

min.73: Opruț primește un galben pentru un fault asupra lui Tofan

min.78: Încă o dublă schimbare la gazde. Au ieșit Opruț și Popescu, au intrat Medina și Oroian

min.88: Ultima schimbare la FC Argeș. A ieșit Calcan, a intrat Pîrvu

min.90: De la marginea terenului s-au arătat 4 minute suplimentare

min.90+1: Ultima înlocuire și la gazde. A ieșit Limaj, a intrat Issah

min.90+4: Se termină partida. FC Argeș pierde la limită, 1-2, la Sibiu, iar echipa noastră rămâne pe locul 9 al play-out-ului, poziție direct retrogradabilă.

sursa rezumat video: Orange Sport