Înfrângere la Ploiești după un joc slab

FC Argeș a terminat prima parte a sezonului la doar un punct peste zona minată a clasamentului, iar situația din clasament devine una din ce în ce mai complicată. Piteștenii au pierdut cu 0-2, confruntarea de luni seară, din deplasare, cu Petrolul Ploiești, echipă care înregistrase înaintea acestui duel cinci înfrângeri consecutive.

Ploieștenii au deschis scorul destul de repede prin Gicu Grozav, vârful prahovenilor finalizând cu un șut în vinclul porții lui Straton. După primirea golului, replica alb-violeților a fost destul de palidă. Ișfan și Meza Colli au încercat să-l învingă pe Vîlceanu cu șuturi de la distanță, însă portarul gazdelor a fost de fiecare dată la post. După pauză, FC Argeș a rămas în zece oameni, Alceus fiind eliminat după ce a primit al doilea galben după un fault comis la mijlocul terenului. Cu cinci minute înainte de final, Petrolul a mai punctat încă o dată dintr-un penalty. Raynov l-a faultat în careu pe Mario Bratu, centralul Colțescu a arătat punctul cu var, iar Budescu a transformat cu siguranță. În urma eșecului de la Ploiești, FC Argeș a terminat turul campionatului pe locul 11, cu 17 puncte, adunate în 15 etape, cu unul mai mult decât UTA, ocupanta poziției a 16-a a ierarhiei, primului loc de baraj. Următorul meci al echipei noastre este programat duminică, 30 octombrie, de la ora 18.15, în deplasare, cu UTA.

Petrolul Ploiești – FC Argeș 2-0(1-0) Au marcat: Grozav(min.13), Budescu (min.85 pen.)

Petrolul Ploiești: Vâlceanu – Mathaus, Huja, Meijers – Borța(min.89 A. Olaru), Seto(min.89 Dumitriu), Jair, Țicu – Grozav(min.79 Budescu) – Irobiso, Măzărache(min.59 Mario Bratu)
Rezerve neutilizate: Leitner, Pashov, Cebotaru, Velisar, Cioiu
Antrenor: Nicolae Constantin

FC Argeș: Straton – Tofan, Dobrosavlevici, M. Constantin, Latovlevici(min.78 Șerban) – Meza Colli(min.46 Bertrand), Njike – Ișfan(min.79 Crețu), Alceus, Calcan(min.61 Raynov) – Garita
Rezerve neutilizate: Greab – Vianna, Covaci, Donisa, Enzo
Antrenor: Constantin Schumacher

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești) Spectatori: 6.500

Arbitru: Sebastian Colțescu / A1: Sebastian Gheorghe /A2: Marius Badea; Arbitru VAR: Marian Barbu; AVAR: Marius Cristian Marchidanu

Observator joc: Ion Ion

Observator arbitri: Corneliu Fecioru

Cartonașe galbene: Latovlevici, Alceus, Njike, Garita, Straton

Cartonașe roșii: Alceus(min.56)

Livetext:

#Fundașii Mike Cestor și Antonio Jakolis se confruntă cu probleme medicale și nu au fost incluși în lot pentru acest meci.

min.1: A început partida

min.9: Alin Dobrosavlevici reia cu capul pe lângă poartă în urma unei lovituri de colț de pe partea stângă

min.13: 1-0! Gicu Grozav pătrunde în careu și deschide scorul cu un șut în forță!

min.23: Octavian Vâlceanu boxează lovitura liberă executată de Alexandru Ișfan din preajma careului de 16 m

min.26: Iasmin Latovlevici este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault la mijlocul terenului

min34: Bryan Alceus primește și el un avertisment pentru o tragere de tricou

min.40: Tony Njike încasează și el un galben pentru un fault asupra unui adversar

min.43: Octavian Vâlceanu respinge șutul lui Meza Colli de la 35 m

min.45: După primele 45 de minute, Petrolul intră la cabine în avantaj prin reușita lui Gicu Grozav din minutul 13

min.46: Prima schimbare la FC Argeș. Iese David Meza Colli, intră Dorian Bertrand

min.46: A început repriza secundă

min.50: Arnold Garita este avertizat cu un galben pentru un fault asupra lui Bart Meijers

min.55: Bryan Alceus primește al doilea galben pentru un fault la mijlocul terenului și este eliminat

min.58: Prima schimbare la Petrolul. Iese Simon Măzărache, intră Mario Bratu

min.61: A doua înlocuire la FC Argeș. Iese Calcan, intră Raynov

min.79: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Iasmin Latovlevici și Alexandru Ișfan, au intrat Ionuț Șerban și Geani Crețu.

min.80: Înlocuire și la Petrolul. A ieșit Gicu Grozav, a intrat Constantin Budescu

min.84: Cătălin Straton primește și el un cartonaș galben

min.85: Penalty pentru Petrolul după un faultul lui Martin Raynov asupra lui Mario Bratu

min.85: 2-0! Budescu înscrie de la punctul cu var și majorează diferența pe tabelă

min.89: Dublă schimbare la Petrolul. Au ieșit Takayuki Seto și Florin Borța, ai intrat Lucian Dumitriu și Alberto Olaru

min.90: Se termină partida. Petrolul se impune cu 2-0 prin golurile marcate de Grozav și Budescu.

sursa rezumat: Prima Sport