Victorie la limită în amicalul cu ilfovenii

FC Argeș a câștigat cu 3-2, amicalul de sâmbătă, de pe propriul teren, cu CS Arsenal Tunari, liderul seriei a IV-a, din Liga a III-a. Testul cu ilfovenii a fost ultima repetiție pentru alb-violeți înaintea reluării campionatului.

Antrenorul Marius Croitoru a împărțit lotul de jucători în două echipe, în primele 60 de minute mizând pe jucătorii experimentați, iar în ultima jumătate de oră apelând și la serviciile mai multor juniori de la grupele Centrului de Copii și Juniori Leonte Ianovschi. Piteștenii au început meciul în forță și au deschis scorul după doar cinci minute prin Njike, mijlocașul argeșean învingându-l pe portarul oaspeților cu un șut în forță. Câteva minute mai târziu, Ișfan a dublat avantajul alb-violeților cu o execuție de finețe. Ilfovenii au redus din handicap prin Stoian, cu 20 de minute înainte de finalul primului mitan. Argeșul putea intra la cabine cu un avantaj de două goluri, însă Garita, din poziție ideală, a trimis cu capul pe lângă poartă! După pauză, Garita și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, punând latul la o centrare în fața porții. Cu aproape 20 de minute înainte de final, Tunariul a redus din handicap prin Ghinea. fotbalistul ilfovean speculând o greșeală colectivă a defensivei argeșene. Partida cu trupa pregătită de antrenorul Alin Ilin a fost un test util pentru băieții noștri înaintea duelului de duminică, 4 decembrie, de la ora 19.00, de pe propriul teren, cu Rapid București, din runda cu numărul 19 a acestui sezon competițional.

FC Argeș – CS Arsenal Tunari 3-2(2-1)

Au marcat: Njike(5), Ișfan(11), Garita(52) / Stoian(25), Ghinea(68)

FC Argeș: Alexandru Greab – Andrei Tofan, Marius Constantin, Alin Dobrosavlevici, Antonio Jakolis – David Meza Colli, Tony Njike – Alexandru Ișfan, Ionuț Șerban, Andreias Calcan – Arnold Garita

Rezerve: George Micle, Martin Raynov, Julio Donisa, Enzo Celestine, Bryan Alceus, Dorian Bertrand, Radu Ciuciulete, Geani Crețu, David Croitoru, Yanis Pîrvu, Andrei Stoica, Răzvan Covaci

Antrenor: Marius Croitoru

CS Arsenal Tunari: Herison Devenis – Gabriel Plumbuitu, Alexandru Catrici, Liviu Oșca, Alexandru Stan – Alexandru Gheorghe, Teodor Badea, Bogdan Barbu, Marian Mihai – Alexandru Stoian, Andrei Zătreanu

Rezerve: Alexandru Nedelcu, David Postelnicu, Marian Mihalcea, Florin Avădanei, Daniel Cîrjan, Dragoș Barabas, Ștefan Ghinea, Alexandru Atomei, Alexandru Dane, Antonio Dumitrescu, David Goicea, Ciprian Popescu

Antrenor: Alin Ilin

Livetext:

min.1: A început partida

min.5: 1-0! Goool FC Argeș! Calcan combină cu Njike care trimite în plasă cu un șut din interiorul careului!

min.11: 2-0! Goool FC Argeș! Ișfan majorează diferența pe tabelă cu un lob din 6 m!

min.25: 1-2! Alexandru Stoian reduce din handicap cu un șut din interiorul careului după o respingere a lui Greab!

min.38: Jakolis centrează în careu, iar Garita reia cu capul pe lângă poartă din poziție ideală!

min.45: Se termină prima repriză. FC Argeș intră la cabină cu un avantaj de un gol.

min.46: A început repriza secundă

min.52: 3-1! Goool FC Argeș! Garita trimite în plasă în urma unei centrări de pe stânga!

min.68: 3-2! Ghinea reduce din handicap cu un șut din interiorul careului, în urma unei greșeli colective a defensivei echipei noastre!

min.90: Se termină partida. FC Argeș se impune cu 3-2 în amicalul cu CS Arsenal Tunari, ultimul test înainte de reluarea campionatului.