Vali Năstase: „Am pierdut două puncte!”

La finalul partidei de duminică seară, cu Universitatea Cluj, terminată la egalitate, 0-0, Vali Năstase, antrenorul lui FC Argeş s-a declarat mulţumit de jocul echipei noastre. Tehnicianul grupării din Trivale consideră că alb-violeţii ar fi meritat să plece cu toate punctele din această deplasare.

Năstase a explicat şi motivele pentru care nu a riscat mai mult în repriza secundă când echipa noastră a avut superioritate numerică: „Consider că am făcut un meci foarte bun în prima repriză. Am avut şi un gol perfect valabil care a fost anulat eronat de arbitrul asistent. Am întâlnit o echipă bună, care a făcut investiţii mari, cu jucători cu experienţă la nivelul Ligii I. Din punctul meu de vedere, consider că am pierdut două puncte. Puteam câştiga acest meci. Este şi vina mea pentru că în repriza secundă trebuia să riscăm mai mult. Am vrut să schimb sistemul pe parcursul reprizei, dar am văzut că adversarul era periculos pe contraatac. Pîrvulescu este un jucător rapid care poate scoate cu uşurinţă adversarul din joc. Aveam în echipă jucători cu cartonaşe galbene şi m-am temut să nu primim cartonaş roşu. Am sperat că cei de la Cluj vor claca până la final şi vom marca, dar nu a fost aşa. În repriza secundă am mai avut două ocazii mari de gol prin Florescu şi Buhăescu. La prima, dacă Florescu îl lăsa pe Buhăescu să lovească mingea, cred că marcam. Felicit băieţii pentru evoluţia din acest meci. Aveau toate motivele să fie motivaţi. Întâlneam o echipă de mare tradiţie, meciul era la televizor, în nocturnă, jucam pe un stadion frumos… Am avut dorinţă de victorie, dar trebuie să ne mulţumim cu un punct. Chiar dacă nu am marcat de cinci etape, sunt sigur că vom înscrie în următorul meci”.