Victorie extrem de importantă la Sfântu Gheorghe!

Sepsi OSK – FC Argeș 0-2(0-1)
Au marcat: Cristi Dumitru(min.36), Grigore Turda(min.63)
FC Argeș a reușit prima victorie din acest sezon competițional după ce s-a impus cu 2-0 în confruntarea de duminică seară, de la Sfântu Gheorghe, cu Sepsi OSK. În urma acestui succes, echipa pregătită de Andrei Prepeliță și Mihăiță Ianovschi a luat o gură importantă de oxigen, reușind să urce pe locul 12 al ierarhiei. foto: Lehel Fekete
Piteștenii au deschis scorul după 36 de minute prin Cristi Dumitru care a reluat în plasă o minge centrată de pe partea stângă. Alb-violeții puteau intra cu 2-0 la cabine, însă Turda, din interiorul careului, a lovit bara porții lui Niczuly. Replica covăsnenilor a venit prin Golofca, însă șutul acestuia nu a nimerit spațiul porții lui Greab. După pauză, Turda a majorat diferența pe tabelă după ce l-a învins pe Niczuly cu o lovitură de cap din cornerul excecutat de Tănase. Sepsi au avut două șanse importante de a înscrie până la final, prin Chunchukov și Bojic, dar aceștia nu l-au putut învinge pe Greab. Cu acest succes, FC Argeș a ajuns la patru puncte și a egalat-o pe Sepsi în clasament. Următorul meci al echipei noastre este programat sâmbătă, 21 august, de la ora 21.30, pe propriul teren, cu CFR Cluj, campioana României.
Sepsi: Niczuly – Dumitrescu (Ispas 46′), Mitrea (cpt), Ninaj, Hugo Sousa (Dimitrov 46′) – Vaşvari, Fofana (Achahbar 46′), Eder Gonzalez – Ashkovski (Bojic 63′), Chunchukov, Golofca (Aganovic 70′).
Rezerve neutilizate: Began – Tincu, Ştefănescu, Tamas. Antrenor: Leo Grozavu.
FC Argeş: Greab – De Jonghe, Joao Miguel, Turda, Tofan (Diogo Viana 68′) – I. Şerban (Piţian 73′), Meza Colli (cpt) – Dumitraşcu, C. Tănase (Lupeta 82′), Dumitru (Işfan 82′) – Said (Honciu 73′).
Rezerve neutilizate: Croitoru – Muşat, Teles, Palic. Antrenori: Andrei Prepeliță și Mihăiță Ianovschi.
Stadion: Municipal Sfântu Gheorghe Spectatori: 3.000
Cartonașe galbene: Fofana / De Jonghe, Tofan, Meza Colli, Șerban,.
Arbitri: Radu Petrescu, Mircea Grigoriu, Mihai Marica
Observatori: Dan Potocianu, Andrei Ioniță