Yanis Pîrvu a fost decarul echipei cu Macedonia de Nord

România U16 a disputat astăzi primul meci de verificare din cele două programate împotriva reprezentativei similare a Macedoniei de Nord.

Selecționata pregătită de Nicolae Roșca s-a impus cu 4-0. Echipa României a deschis rapid scorul prin Vlad Oarga, în minutul 3 al partidei. Robert Petculescu a dublat avantajul tricolorilor în minutul 36, Mario Ilie, în minutul 57, și Mihai Toma, în minutul 74, punctând și ei până la finalul partidei. S-au jucat 2 reprize de 40 de minute.

România U16: 1. Ungureanu – 2. Gașpar, 5. Ioniță, 6. Dumitra, 3. Techereș (17. Pădurariu 80+1′) – 8. Petculescu (18. Gogescu 67′), 4. Lambru (16. Olaru 67′), 11. Burlacu (21. Toma 74′) – 17. Ilie, 9. Oarga (19. Doicaru 74′), 10. Pîrvu (Păun 67′)

Rezerve: 12. Maxim – 13. Manolache, 14. Vitan, 15. Ilaș, 20. Stana

Cel de-al doilea joc amical cu selecționata similară a Macedoniei de Nord este programat joi, 24 noiembrie, de la ora 11.00.