Yanis Pîrvu, gol pentru România U16!

Reprezentativa României U16 participă până pe 26 februarie la Turneul de Dezvoltare UEFA din Israel. Astăzi a avut loc primul meci al tricolorilor la acest turneu, împotriva reprezentativei statului Chile, câștigat de tricolori cu scorul de 8-0! Yanis Pîrvu, mijlocașul echipei FC Argeș, a început jocul din postura de rezervă, însă a reușit să marcheze un gol în poartă cilienilor.

România a început bine meciul și a deschis scorul încă din minutul 2. Vlad Lambru a marcat în urma unui corner executat de pe partea stângă a atacului naționalei, acesta fiind și singurul gol al primei reprize. Tricolorii s-au dezlănțuit după pauză, marcând de nu mai puțin de 7 ori! Mihai Toma a punctat pentru 2-0 în minutul 50 al partidei, la capătul unui contraatac. Scorul a devenit 3-0 după doar 5 minute când același Toma a reluat cu capul o centrare venită de pe partea dreaptă a atacului. Yanis Pîrvu a făcut 4-0 în minutul 69, iar Toma și-a completat hattrick-ul în minutul 72 al partidei. S-a făcut 6-0 două minute mai târziu după o nouă reușită semnată de Mihai Toma, iar până la final au mai punctat Mario Ilie, în minutul 90, și Andrei Gogescu, în minutul 90+2.

Echipa folosită de selecționerul Nicolae Roșca:

România U16: 1. Ungureanu (12. Maxim 75′) – 2. Gașpar (22. Munteanu 75′), 6. Ioniță (16. Grideanu 75′), 5. Dumitra, 3. Techereș – 8. Petculescu (14. Gogescu 75′), 4. Lambru (18. Burlacu 61′), 10. Toma (21. Chifa 75′) – 7. Popa (17. Ilie M. 61′), 9. Doicaru (24. Ursu 75′), 11. Stoian (20. Pîrvu 61′)

Rezerve: 13. Ilaș, 15. Vitan, 19. Ilie L., 23. Enache

Drumul către EURO 2024 începe în toamnă

Generația de jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2007 și-a aflat, la începutul lunii decembrie, adversarii din viitoare calificări pentru Campionatul European U17! Naționala României va fi gazda turneului de calificare, ce va avea loc în perioada 15-21 noiembrie 2023, și va întâlni Franța, Norvegia și Estonia. Primele două echipe clasate din fiecare grupă, alături de cele mai bune 5 echipe de pe locul 3, se califică la Turul de Elită.