Crăciunescu l-a desființat pe centralul Barbu: ”Decizia corectă era lovitură de la 11 metri!”

Și Ion Crăciunescu, fostul mare arbitru și fostul președinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor, s-a arătat revoltat de decizia centralului Marian Barbu care nu a acordat penalty pentru FC Argeș în minutele de prelungire ale partidei cu Dinamo, pierdută de echipa noastră cu 0-1.
Crăciunescu a analizat faza respectivă la emisiunea Digi Sport Special și a dat verdictul. Fostul cavaler al fluierului l-a făcut praf pe centralul Marian Barbu pentru această greșeală gravă. Pe Barbu nu l-a păcălit nimic! Decizia corectă era lovitură de la 11 metri, clar. Eu am niște explicații pentru asemenea decizii, dar n-am probe și atunci mă feresc să mă pronunț. Este ciudată rău, rău de tot această decizie. Ei dacă fac greșeli sunt recompensați și trimiși în Europa. Eu am lucrat la CCA, iar UEFA ne spunea permanent să nu delegăm la meciurile internaționale arbitri care nu sunt în formă. După ce primești o delegare internațională poți să faci ce vrei tu în campionatul intern? Că tu te duci afară, îți iei valuta respectivă și te doare la bască de ce se întâmplă în campionatul intern”, a spus Ion Crăciunescu, la Digi Sport Special.