Victorie fără drept de apel!

Pandurii Târgu Jiu – FC Argeș 0-4(0-2)

Au marcat: Buhăescu(min.32), Blejdea(min.39), Matiș(min.71), Mirică(min.90)

FC Argeș se menține cu șanse reale în lupta pentru promovare după victoria de sâmbătă seară, din deplasarea de la Pandurii Târgu Jiu. Echipa noastră s-a impus cu 4-0 în disputa cu gorjenii și a urcat pe locul 4, cu cele 38 de puncte, adunate în 24 de runde, cu unul mai puțin decât Turris Turnu Măgurele, ocupanta ultimei trepte a podiumului.   Foto: facebook Pandurii Târgu Jiu

Piteștenii au făcut o primă repriză perfectă și au reușit să marcheze de două ori prin Vasile Buhăescu și Andrei Blejdea. Alb-violeții au început în forță partida și au irosit câteva mari ocazii de gol prin Blejdea, Matiș și Alin Popa. Cu aproape un sfert de oră înainte de finalul primei părți, Alin Popa a centrat perfect în careu, iar Buhăescu a trimis în plasă. Același Alin Popa a fost un servant perfect și pentru Andrei Blejdea care a majorat diferența pe tabelă cu cinci minute înainte de finalul primei părți. Argeșenii au început în forță și repriza secundă și au fost foarte aproape de golul trei, însă Buhăescu a trimis în transversală de la 17 m. Cu aproape 20 de minute înainte de final, FC Argeș a irosit o uriașă ocazie de gol. Turkovic a deviat pentru Alin Popa, care din 3 m, a reluat peste transversală!. Cu 20 de minute înainte de final, Matiș a adus liniștea în tabăra argeșeană cu un lob peste portar din interiorul careului. Scorul final a fost stabilit de Mirică în ultimul minut al timpului regulamentar. Mijlocașul argeșean a primit o pasă în careu, a pivotat de lângă Ludovic și a trimis în plasă.

Caseta tehnică:

Pandurii: Oprița – Dinu(min.79 Lică), Cotolan, Ludovic, Gheorghe (min.57 Filip)- Vasilescu, Tănăsoiu, Șendroiu(cpt), Pela (min.48 Popescu) – Cuțitoiu, Kazuki.

Rezerve neutilizate: Krupensky, Cornicioiu, Frăsia, Licuriceanu. Antrenor: Călin Cojocaru.

FC Argeș: Ducan – Tofan, Leca, Turda, Șerbănică – Panait, Șerban – , Alin Popa, Matiș(min.79 Brînzan), Blejdea(min.77 Mirică), Buhăescu(cpt) (min.64 Turkovic).

Rezerve neutilizate: Micle, Motroc, Musat, Oancea. Antrenor: Ionuț Badea.

Arbitru: Alina Ionela Peșu(Craiova)

Asistenți: Roxana Ivanov (București), George Turcu(București).

Arbitru rezervă: Iuliana Demetrescu(Vâlcea).

Observatori: Gheorghe Moise(București), Dumitru Paraschiv(Drobeta Turnu Severin)

Live text:

min.1: A început partida.

min.3: Șerbănică centrează în fața porții, însă Alin Popa nu ajunge balonul.

min.11: Blejdea centrează în fața porții, dar balonul trece printre Buhăescu și Șerban și iese în afara terenului.

min.14: Matiș trage de la 17 m, însă un fundaș gorjean se interpune pe direcția șutului și respinge balonul.

min.18: Gheorghe trimite de la 20 m peste transversală.

min.21: Blejdea șutează pe jos de la 22 m, însă Oprița reține balonul.

min.23: Leca îl lansează pe Alin Popa care preia, șutează la poartă, însă Gheorghe blochează șutul acestuia.

min.29: Șerbănică centrează în careu, Alin Popa lovește balonul cu capul, mingea ia pământul și trece peste transversală.

min.32: 0-1! Gol FC Argeș! Alin Popa centrează în fața porții iar Buhăescu trimite în plasă.

min.38: Blejdea trimite din interiorul careului în brațele portarului.

min.39: 0-2! Gol FC Argeș! Blejdea înscrie din fața porții în urma unei centrări de manual a lui Alin Popa.

min.45: Se termină prima repriză. Echipa noastră intră la cabine cu un avantaj de două goluri.

min.46: A început repriza secundă.

min.47: Buhăescu trimite în transversală din lovitură liberă de la 17 m.

min.48: Prima schimbare la Pandurii. Iese Pela, intră Popescu.

min.57: A doua substituire la Pandurii. Iese Gheorghe, intră Filip.

min.61: Șerban trimite pe lângă poartă de la 25 m.

min.64: Prima înlocuire și la FC Argeș. Iese Buhăescu, intră Turkovic.

min.65: Șerban șutează de la 30 m peste transversală.

min.68: Turkovic deviază pentru Alin Popa care din 3 m, trimite peste transversală.

min.71: 0-3! Gol FC Argeș! Matiș înscrie cu un lob peste portar din interiorul careului și aduce liniștea în tabăra argeșeană.

min.77: A doua înlocuire la FC Argeș. Iese Blejdea, intră Mirică.

min.79: Ultima substituire la FC Argeș. Iese Matiș, intră Brînzan.

min.79: Și Pandurii efectuează ultima înlocuire. Iese Dinu, intră Lică.

min.90: 0-4! Gol FC Argeș! Mirică îl întoarce pe Ludovic și trimite în plasă!.

min.90+4: Se termină partida. FC Argeș se impune cu 4-0 și urcă pe locul 4, cu cele 38 de puncte, adunate în 24 de runde. Alb-violeții sunt la doar un punct în spatele celor de la Turris Turnu Măgurele, ocupanta locului 3.