Ritli: „Meritam un punct”

Zoltan Ritli, antrenorul Olimpiei Satu Mare consideră că ardelenii meritau să plece cu un punct de la Piteşti. Tehnicianul oaspeţilor speră ca problemele financiare cu care se confruntă clubul să se rezolve cât mai repede iar din iarnă lucrurile să reintre pe un făgaş normal.
Ritli susţine că echipa sa a fost la un pas să nu se prezinte la Piteşti: „Meciul de astăzi a fost un exemplu foarte clar că în fotbal cine greşeşte mai puţin, acela câştigă. Astăzi noi am greşit mai mult atât pe faza defensivă cât şi pe faza ofensivă. FC Argeş a avut câştig de cauză. Astăzi a fost ziua lor din punct de vedere al norocului. Cunoşteam FC Argeş care este o echipă tehnică. Am închis bine spaţiile în prima repriză, i-am prins pe contraatac, am avut şi penalti. A doua repriză am primit două goluri pe două greşeli flagrante. La 2-0 am schimbat sistemul şi am pus presiune. Am dominat, am avut multe ocazii, dar nu am reuşit să marcăm. Meritam un rezultat de egalitate având în vedere jocul prestat. Vreau să-mi felicit jucătorii pentru prestaţia de astăzi. Au arătat că îşi respectă meseria, că îşi respectă clubul cu toate problemele pe care le avem. De la o etapă la alta abia reuşim să strângem fonduri ca să facem deplasările şi să organizăm meciurile de acasă. Sper să o ducem până în iarnă iar anul viitor să se rezolve şi la noi problemele. Sunt convins că dacă o să vină şi liniştea financiară vor veni şi rezultatele. Joi seară nu aveam nici un ban pentru a face deplasarea la Piteşti. Cu sprijinul lui Traian Păcurar, acţionarul hotelului Aurora din Satu Mare şi al domnului Mocanu Marius, patronul firmei Auto Reflex care ne-a dat autocarul, am făcut această deplasare. Le mulţumim acestor doi oameni pentru că altfel nu reuşeam să jucăm acest meci. Facem eforturi ca să încheiem campionatul şi să ne reorganizăm din ianuarie. Domnul primar ne susţine, dar din păcate problemele legislative de la Consiliul Judeţean îi împiedică să ne finanţeze”.