FC Argeș
Examinează

Desfășurare

Academica Clinceni – FC Argeș 0-1(0-0) A marcat: Turda(85)
FC Argeș a ajuns la a treia victorie consecutivă din acest tur de campionat după ce a câștigat la limită, 1-0, confruntarea de duminică, din deplasare, cu Academica Clinceni, lanterna roșie a clasamentului.
Partida disputată pe stadionul Dinamo a fost una destul de anostă, săracă în ocazii de gol. Gazdele au început mai bine meciul, însă Patriche și Moulin nu au reușit să-l învingă pe Greab din poziții destul de bune. Cu cinci minute înainte de pauză, Tănase l-a lansat excelent pe Cristi Dumitru, însă șutul acestuia nu a prins cadrul porții. După revenirea de la cabine, ilfovenii au forțat desprinderea pe tabelă, însă Moulin și Pîrvulescu nu au fost inspirați la finalizare. Alb-violeții au dat lovitura pe finalul partidei în urma unei acțiuni de toată frumusețea care a prins pe picior greșit defensiva gazdelor. Cristi Dumitru a driblat câțiva jucători ilfoveni ieșiți în cale, a centrat în careu pentru Grigore Turda, care, nemarcat, a reluat cu capul în plasă. Brazilianul Ruan Teles a avut șansa de a majora diferența pe tabela de marcaj, însă a fost blocat în ultimul moment de un fundaș al gazdelor. După succesul cu ilfovenii, FC Argeș a urcat pe locul 8 al ierarhiei, cu cele 13 puncte, acumulate în 9 etape. Următorul meci oficial al echipei noastre este programat miercuri, 22 septembrie, de la ora 15.00, pe propriul teren, cu FC Botoșani, în 16-imile Cupei României.
Caseta tehnică:
Academica Clinceni: Dobre – F. Achim, Bilali, Patriche, P. Pârvulescu – Cascini – Kazlauskas (Cioiu 69), Moulin, Omoh (Gavra 69), Goma (De Amorim 46) – Vellios. Antrenor interimar: John Ene.
FC Argeş: Greab – Tofan, Joao Miguel, Turda, Piţian (Muşat 46) – Meza Coll, Raynov – C. Dumitru, I. Şerban, De Jonghe (Dumitraşcu 46) – Cr. Tănase (Arias 52). Antrenori: Andrei Prepeliță și Mihai Ianovschi.
Cartonașe galbene: Pîrvulescu, Patriche /Turda, Dumitru.
Stadion: Dinamo Spectatori: 300
Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca)
A1: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca)
A2: Mihai Marica (Bistriţa)
Observator arbitri: Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea)
Observator joc: Marcel Vasile(București)