FC Argeș
UTA Arad
Examinează

Desfășurare

FC Argeș a rămas în lupta pentru un loc de baraj după ce a terminat la egalitate, 2-2, în derby-ul suferinței cu UTA, de luni seară, din runda cu numărul 7 din play-out-ul Superligii Superbet.

Confruntarea din Trivale a fost una nerecomandată cardiacilor, cu trei penalty-uri acordate, două transformate și unul ratat, ocazii mari de gol la ambele porți și mulți nervi la final. UTA a început bine partida, iar Postolachi a deschis scorul cu un șut din careul mic. Argeșul a avut șansa de a restabili egalitatea pe finalul primei reprize, însă Calcan a ratat lovitura de pedeapsă scoasă de Șerban. În ultimul minut al primului mitan, Keșeru a dublat avantajul arădenilor, învingându-l pe Straton cu un șut plasat de la marginea careului. După revenirea de la cabine, piteștenii au încercat să marcheze cât mai repede. Argeșul a revenit în joc în minutul 80, Garita reducând din diferență dintr-un penalty acordat în urma unui fault asupra lui Zebic. Piteștenii s-au aruncat în atac și au restabilit egalitatea în minutul 90+12. La un balon aruncat în careul arădenilor, Hoxallari l-a lovit pe Turda cu capul în ceafă, iar centralul Cojocaru a acordat penalty, după intervenția VAR-ului. Nemulțumit de decizia centralului, antrenorul Mircea Rednic a vrut să scoată echipa de pe teren, însă s-a răzgândit după câteva minute. Garita a transformat lovitura de pedeapsă, aducând un punct important echipei noastre în această luptă pentru supraviețuire. În urma acestei remize, FC Argeș a rămas pe locul 9 al play-out-ului, cu 21 de puncte, cu unul mai puțin decât Chindia Târgoviște și UTA, formațiile aflate pe cele două locuri de baraj.

Superliga Superbet, Sezonul 2022-2023, Play-Out, Etapa 7

FC Argeș – UTA 2-2(0-2)

Au marcat: Garita(min.80 pen., 90+12 pen.) / Postolachi(min.27), Keșeru(min.45)

FC Argeș: Straton – Jakolis, Turda, Zebic, Rizzi(min.46 Garita) – Meza Colli(min.64 Pîrvu) – Crețu(min.75 Bassong), Mimito Biai, Șerban(min.46 Dobrosavlevici), Calcan – Koubemba(min.64 Jobello)

Rezerve neutilizate: Micle – Moise, Brendon, Tîrcoveanu Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

UTA: Iacob – Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Abeid – Șteau(min.72 Isac), Batha(min.81 Cascini), Anton(min.64 Ubbink), Roger jr. – Postolachi(min.81 Milosevic), Keșeru(min.64 Otele)

Rezerve neutilizate: Kucher – Benzar, Dobrescu, Stahl Antrenor: Mircea Rednic

Cartonașe galbene: Koubemba, Dobrosavlevici, Garita / Hoxhallari, Vukcevic, Cascini, Bahta

Stadion: Nicolae Dobrin
Arbitru: Adrian Cojocaru (Galați) / A1: Vasile Marinescu (București) / A2: Ovidiu Artene (Vaslui) / Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (București) / Arbitru AVAR: Ionel Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova) / R1: Florin Andrei (Târgu Mureș)

Observator joc: Mircea Călin

Observator arbitri: Augustus Constantin

Livetext:

min.1: A început partida

min.12: Postolachi trimite peste poartă de la 20 m

min.24: Koubemba este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault

min.27: 0-1! Keșeru îi pasează lui Postolachi, iar acesta deschide scorul cu un șut la colțul lung!

min.33: Postolachi șutează din interiorul careului, însă Straton respinge

min.36: Rizzi pătrunde în careu, dar trimite în brațele portarului

min.39: Șerban pătrunde în careu, trage la poartă, dar este faultat în momentul șutului de Hoxalari. Centralul acordă penalty!

min.40: Calcan trage pe mijlocul porții, iar Iacob respinge balonul

min.45: 0-2! Keșeru dublează avantajul oaspeților cu un șut din afara careului!

min.45+3: Se termină prima repriză. UTA intră la cabine cu un avantaj de două goluri

min.46: A început repriza secundă

min.46: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Rizzi și Șerban, au intrat Garita și Dobrosavlevici

min.49: Mimito Biai trimite pe lângă poartă din afara careului

min.53: Postolachi șutează pe lângă din 6 m și irosește șansa de a face 0-3!

min.55: Dobrosavlevici este avertizat cu un galben pentru un fault asupra unui adversar

min.57: Vukcevic este avertizat cu un cartonaș galben pentru tragere de timp

min.58: Garita încasează un avertisment pentru un fault

min.64: Încă o dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Koubemba și Meza Colli, au intrat Jobello și Yanis Pîrvu

min. 65: Dublă schimbare și la UTA. Au ieșit Keșeru și Anton, au intrat Otele și Ubbink

min.70: Crețu execută o lovitură de colț, însă Dobrosavlevici trimite cu capul pe lângă poartă

min.71: Schimbare la UTA. Ieșe Steau, intră Isac

min.75: Schimbare la FC Argeș. Iese Crețu, intră Bassong

min.76: Iacob scoate din vinclu lovitura de cap a lui Bassong!

min.76: Centralul acordă penalty la un fault în careu al lui Abeid asupra lui Zebic

min.80: 1-2! Garita transformă lovitura de pedeapsă și reduce din diferență!

min.80: Dublă schimbare la UTA. A ieșit Batha și Postolachi, au intrat Cascini și Milosevic

min.81: Jobello trimite pe lângă poartă din 6 m!

min.90: De la marginea terenului s-au arătat 6 minute suplimentare

min.90+3: Otele trage din interiorul careului, însă Straton respinge balonul

min.90+9: Turda este lovit în cap de Hoxallari, iar centralul acordă penalty!

min.90+9: 2-2! Garita transformă lovitura de pedeapsă și restabilește egalitatea!

min.90+6: Se termină partida. FC Argeș obține in extremis un punct din duelul cu UTA și rămâne pe locul 9 al play-out-ului, cu 21 de puncte, păstrând șanse reale de a prinde un loc de baraj.